Ana SayfaGÜZELLİKKirpikler Neden Beyazlar?

Kirpikler Neden Beyazlar?

Saç renginiz melanin adı verilen bir pigment türü tarafından belirlenir. Yaşlandıkça, saçınızdaki melanin miktarı doğal olarak azalır, bu da saçınızın gri ve sonunda beyaz görünmesine neden olur.

Başınızdaki saçlarla birlikte kaşlarınız ve kirpikleriniz yaşla birlikte gri veya beyaza dönebilir. Grileşme süreci genellikle yayılmadan önce birkaç tüyle başlar.

Beyaz kirpiklere genellikle doğal yaşlanma süreci neden olur, ancak altta yatan bir tıbbi durumun işareti olabilirler. Bu durumların çoğu ciddi değildir, ancak tiroid bozuklukları gibi bazıları tıbbi müdahale gerektirir. Kirpikleri Uzatmanın Sihirli Formülleri

İşte beyaz kirpiklere sahip olmanızın en olası nedenlerinden bazıları.

Yaşlanma
Yaşlanma, kirpiklerin beyazlaşmasının en yaygın nedenidir.

Saçınız yaşlandıkça melanin kaybetme eğilimindedir. Melanin azaldıkça saçınız griye döner ve daha sonra seviyeler düşmeye devam ettikçe beyaza döner.

En yüksek miktarda kirpik beyazlaması, 71 ila 80 yaş arasındaki kişilerde meydana gelir.

Vitiligo
Vitiligo, melanin kaybı nedeniyle cildinizde beyaz lekelerin oluşmasına neden olan bir durumdur. Vitiligoya neyin neden olduğu tam olarak belli değil, ancak belirli genlerin varlığı ve ailede otoimmün bozukluk öyküsü risk faktörleri olabilir. Kirpiklerin Dökülmesinin 6 Nedeni

Blefarit (göz kapağı iltihaplanması)
Blefarit, aşağıdakilerin neden olabileceği göz kapaklarınızın iltihaplanmasıdır:

Kaşıntılı, iltihaplı veya şişmiş göz kapakları
Yanan gözler
Yağlı göz kapakları
Işık hassaslığı
Huysuz kirpikler
Sulu veya kırmızı gözler
Gözde bir şey varmış gibi hissetmek

Alopesi areata (Saçkıran)
Alopesi areata, saçınızın yamalar halinde dökülmesine neden olan otoimmün bir durumdur. Alopesi areata sıklıkla kafa derisini etkiler ve küçük lekelerden tam kelliğe kadar değişen saç dökülmesine neden olabilir.

Ayrıca aşağıdakileri etkileyen düzensiz saç dökülmesine neden olabilir:

kaşlar
kirpikler
sakal
vücut kılı Kirpik Batması İçin Ev Çözümleri

Genetik ve hormonlar
Bazen gen mutasyonları veya hormonal faktörler nedeniyle saçlar garip şekillerde gelişebilir. Bazı saçlar, genç insanlarda bile, belirgin bir sebep olmaksızın anormal şekilde beyaza dönebilir ve herhangi bir özel tıbbi durumla bağlantılı olmayabilir.

Stres
Araştımalar, saç köklerinizdeki saç pigmentini yeniden üreten kök hücrelerde değişikliklere neden olarak saçınızın erken beyazlamasına neden olabileceğini söylüyor. Bununla birlikte, stres ve saçın beyazlaması arasındaki bağlantı hala tam olarak anlaşılamamıştır ve araştırmacılar bağlantıyı incelemeye devam etmektedir.

Çocuk felci
Çocuk Felci, kafa derinizde, kirpiklerinizde veya vücudunuzun diğer kısımlarında beyaz veya gri saçların bir yamasıdır. Çocuk felcinin kendisi zararlı değildir, ancak tiroid bozuklukları ve B12 vitamini eksikliği gibi bazı tıbbi durumlar tarafından tetiklenebilir. Kirpik Ve Kaşlardaki Kepek İçin 8 Basit Tedavi

Tiroid bozukluğu
Bir tiroid bozukluğu, melanin üretiminizi etkileyen hormon seviyelerindeki değişiklikler nedeniyle erken beyaz saçlara neden olabilir. Tiroid bozuklukları da çocuk felci ile ilişkilidir.

B12 vitamini eksikliği
Erken beyaz saçların gelişmesi B12 vitamini eksikliğinin bir işareti olabilir . B12 vitamini eksikliğine, yetersiz beslenme veya bağırsaklarınızın B12 vitaminini yiyeceklerinizden düzgün bir şekilde ememediğinde zararlı anemi adı verilen bir durum neden olabilir.

Sigara içmek
Sigara ve erken grileşme arasında güçlü bir ilişki buldu. Sigara içmenin saç köklerinizdeki melanin içeren hücrelerde oksidatif hasarı arttırdığı düşünülmektedir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
462TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler