Ana SayfaGÜZELLİKCİLT BAKIMINiasinamid İnanılmaz 4 Faydası

Niasinamid İnanılmaz 4 Faydası

Nikotinamid olarak da adlandırılan niasinamid, temel bir besin olan B3 vitamini formudur. Özellikle cilt bakım ürünlerinde son yıllarda oldukça popüler bir içerik olan niasinamid, cildi nemlendirme özelliğinden leke tedavilerinde kullanılmasına kadar birçok etkiye sahiptir.

Cilt bakımı
Niasinamidin cilt hücrelerini güneşe maruz kalmaktan ve hasardan koruduğu ve yüksek riskli kişilerde melanom dışı cilt kanseri insidansının azalmasına yol açtığı gösterilmiştir . Cildi nemli tutan cilt hücrelerinin lipid bariyerinin bir parçası olan seramidlerin üretimini arttırır. Niasinamid ayrıca sağlıklı kolajen üretimini destekler ve hiperpigmentasyon için önerilen bir tedavidir.

Yüz temizleme ürünleri, tonikler, serumlar, nemlendirici kremler ve bölgesel tedavi sunan ürünler dahil olmak üzere birçok cilt bakım ürününün içeriğinde niasinamid kullanılıyor. Düzenli niasinamid kullanımıyla her cilt bakım ürününde olduğu gibi 4-8 hafta arasında ciltte görünür sonuçlar elde edilebilir.

Kaygı Giderir
Niasinamidin, insanlarda kaygıyı tedavi etmek için kullanılan Valium benzeri bir ilaç sınıfı olan benzodiazepinlerle aynı etkilerle, hayvan çalışmalarında kaygıyı azalttığı gösterilmiştir. Niasinamid, benzodiazepin yoksunluğundan geçen insanlara yardımcı olmak için de kullanılmıştır.

Kireçlenme
ABD’de de yürütülen bir araştırma, niasinamid ile tedavi edilen hastaların eklem esnekliğini iyileştirdiğini ve iltihabı azalttığını buldu. Aynı zamanda , birlikte kullanıldığında diğer anti- inflamatuar ilaçların etkinliğini de artırdı ve diğer araştırmalar, kas kuvveti oluşturmaya ve hastalarda yorgunluğu azaltmaya yardımcı olduğunu öne sürülüyor.

Şeker hastalığı
Hubert Kolb, PHD tarafından yapılan bir araştırmaya göre, niasinamid, Tip 1 diyabetli hastaların pankreasındaki insülin üreten hücrelerin korunmasına yardımcı olabilir . Niasinamid ayrıca kan şekeri seviyelerinin büyük ölçüde düşmesini önlemeye yardımcı olabilir ve hipoglisemiden muzdarip kişiler için önerilir.

Yan Etkiler
Bu bileşiği çeşitli formlarda kullanmak, topikal olarak kullanıldığında cilt tahrişine veya kızarıklığa neden olabilir. Küçük dozlarda dahili olarak kullanıldığında, küçük yan etkiler mide bulantısı, baş dönmesi ve kızarıklık içerebilir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
462TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler