Ana SayfaYEMEKSarımsağı Zeytinyağında Bekletmeyin

Sarımsağı Zeytinyağında Bekletmeyin

Taze sarımsak tadı en mükemmel lezzetlerden biridir. Soyulmamış sarımsak, üç ila beş ay boyunca serin, karanlık, kuru ve iyi havalandırılan bir yerde saklanır. Ancak soyulmuş sarımsak dişleri hızlı bir şekilde bozulur. Peki soyulmuş sarımsaklar zeytinyağında daha uzun süre bozulmadan saklanabilir mi?

Ne yazık ki hayır…Zeytinyağı sarımsak için iyi bir depolama sıvısı oluşturmaz. Oda sıcaklığında veya buzdolabında çok uzun süre kalan zeytinyağındaki sarımsak botulizme neden olan bakteriler için mükemmel bir üreme zemini sağlar. Sarımsak turşu tarifi

Zeytinyağı Riskleri
Clostridium botulinum sporları, birçok gıdaları, özellikle de sarımsak gibi düşük asitli sebzeleri enfekte ediyor. Ancak bakterilerin üremek için oksijene ihtiyacı olduğu için, genellikle herhangi bir soruna neden olmaz. Bununla birlikte soyulmuş sarımsak dişlerini suya batırdığınızda, oksijen kaynağını kesersiniz. Bu, sporlar yiyeceklerin görünümünü, kokusunu veya tadını değiştirmeyen bir toksin üreterek üremelerine izin verir. Soğutma sporların büyümesini yavaşlatır, ancak tamamen durduramaz; Soyulmuş dişleri buzdolabında ne kadar uzun süre saklarsanız, sporların büyüme şansı o kadar artar. Sarımsak tozu nasıl yapılır?

Soyulmuş dişleri Sıvıda Saklamak
Soyulmuş sarımsak dişlerini sirke içerisinde oda sıcaklığında güvenle saklayabilirsiniz.

Soğutucuda Soyulmuş dişleri saklama
Soyulmuş sarımsak dişlerini 15 ila 22 derece arasındaki sıcaklıklarda iki ila üç hafta süreyle şeffaf plastik kaplarda güvenle saklayabilirsiniz. Bu sıcaklıkların üzerinde saklamak, sarımsak dişlerinin renginin solmasına veya kök veya filiz gelişmesine neden olabilir. Yastığınızın altına neden sarımsak koymalısınız?

Marketlerde satılan yağda sarımsaklar
Ticari üreticiler, botulizm riskini arttırmadan yağda sarımsak dişlerini nasıl koruyorlar? Cevabı sitrik ya da fosfor asid kullanıyor olmaları. Sarımsakları evde asitlendirmek imkansız değilse zor. Özel mağazalarda satılsa bile, ev yapımı yağda sarımsak satın almayın veya kullanmayın. Sarımsak ezme aleti neden kullanmamalısınız?

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler