Ana SayfaAİLEPETKöpekler Neden Kemik Gömüyor?

Köpekler Neden Kemik Gömüyor?

Köpekler neden kemikleri gömer? Bu yaygın davranışın cevabı köpek tarihi kadar eskidir. Bir köpek bir kemik alır ve hemen mükemmel saklanma yerini aramaya başlar. Seçtiği yeri bulduğunda, uygun büyüklükte bir delik oluşturana kadar çılgınca kazmaya başlar. Sonra hazinesini içine bırakır ve gerçekten zevk almak için zaman ayırmadan üzerini örter. Kemikleri gömmek, köpek dünyasının en tuhaf davranışlarından biridir. Neden geçmişlerine bakmamız gerektiğini anlamak için.

Köpek Gömme Davranışının Temelleri
Köpeklerin bugün sergilediği neredeyse tüm davranışların kökleri geçmişlerine dayanmaktadır. Vahşi yaşam, ilk köpekler için zordu. Yiyecek bulmak genellikle zordu ve bir köpek yiyecek bir şeyler bulan ya da yakalayacak kadar şanslı olsa bile, ödülünü korumak için paketindeki diğer köpeklerle rekabet etmek zorunda kaldı. Köpek Sahibi Olmanız İçin 15 Pozitif Neden

Rekabetten Uzak Durmak
Tek rekabet diğer köpekler olsaydı, o kadar da kötü olmazdı, ancak sırtlanlar, çakallar ve büyük kediler de karkas için bir şans istedi. Bir köpek avının meyvelerini saklamak istiyorsa, kurnaz olmayı öğrenmesi gerekiyordu. Diğer hayvanlar avın kokusunu almadan önce genellikle sadece hızlı bir yemek için zaman vardı. Bu nedenle, mamasına tutunmak için köpeğin onu toprağa gömmesi ve daha sonra tekrar kazmak ve bitirmek için geri gelmesi gerekir.

Gelecek için Tasarruf
Bazen durum tam tersiydi; avlanmak neredeyse çok iyiydi ve tek seferde tüketilemeyecek kadar çok yiyecek olurdu. Bol zamanlarda, köpekler hala inlerinin yakınına kemikleri ve leşleri gömerlerdi. Taze yiyecekler aniden kıtlaşırsa, köpekler artık doğal olarak “yaşlanmış” olan eski avlarını kazıp yemeyi bitirebilirdi. Köpek Sahibinin Bilmesi Gereken Hayat Kurtarıcı İpucu

Hayvanlarda İstifçilik
İstifçilik köpeklere özgü değildir. Hayvanlar aleminin diğer sakinleri de bunu uygular. Leoparlar boş zamanlarında yemek yiyebilmek için avlarını ağaçların yukarısına sürüklerler. Sincaplar, fındıklarını ve meşe palamutlarını bir ağaç çukurunda saklar veya toprağa gömerler. Kunduzlar, soğuk ve sert kışın geleceğini tahmin ederek kulübelerinin çevresinde bitki yığınları toplarlar. İnsanlar bile kilerlerini haftalarca yetecek kadar yiyecekle doldururlar.

Stres ve Kemik Gömme
Bazen stres ve kaygı da devreye girebilir. Gergin hisseden köpekler, kendilerini sakinleştirmek için eşyaları gömebilir. Bu davranışın daha fazlasını çok köpekli evlerde veya köpek yavrusu değirmeni gibi kıt kaynaklara sahip oldukları durumlarda büyüyen köpekler arasında da görebilirsiniz .

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler