Ana SayfaEvLCD Ekranlar Nasıl Temizlenir?

LCD Ekranlar Nasıl Temizlenir?

LCD ekranların yüzeyi, çizilmelere karşı son derece hassas olan yumuşak plastik malzemelerden yapılmıştır. Dahası, çoğu büyük HDTV’ler, LCD ekranları düzgün bir şekilde nasıl temizleyeceğinizi bilmezseniz parlama önleyici özel alt tabakaya zarar verebilirsiniz.

Aşağıdaki ipuçları, temizleme işlemi sırasında LCD ekranlarınızın zarar görmesini önlemenize yardımcı olacaktır :

Gücü kapatın
LCD ekranınızı temizlemeye başlamadan önce, kapattığınızdan emin olun. Monitör açıkken asla temizlemeyin. Bunun yerine, LCD ekranın gücünü kapatın ve temizlemeden önce soğumasını bekleyin. Sıcakken ekranı silerseniz yüzeyde temizleme solüsyonları buharlaşır ve çizgiler oluşturur.

Bilgisayarınızı 5 Dakikada Nasıl Temizlersiniz?

Yumuşak Bezler Kullanın
Bunu yapmak cazip gelse de, LCD ekranları temizlemek için asla kağıt havlu veya diğer kaba bezleri kullanmayın. Yukarıda belirtilen malzemeler, LCD ekranların hassas yüzeylerine veya koruyucu yüzey kaplamalarına zarar verebilecek aşındırıcılar içerebilir. Ayrıca yüz mendili gibi malzemeler oldukça tozlu olabilir ve temizleme işlemi sırasında ekranınızda tüy bırakabilir. LCD ekranları temizlemek için en iyi malzemeler, tüy bırakmayan mikrofiber havlular, temiz pamuklu bezler veya tek kullanımlık toz bezleridir.

Hava Yöntemi
Günlük temizlik için, LCD ekranınızın kenarlarından veya köşelerinden toz ve kalıntıları temizlemek için basınçlı hava kullanın. Monitörünüzü iyice silmeden önce büyük toz parçalarını çıkarmak için ekranın yüzeyine hava uygulayın.

Sıvı Temizleyicilerden Kaçının
LCD ekranlar için sıvı temizleyici kullanmayın. LCD ekranları temizlemek için özel olarak tasarlanmış sıvı temizleyiciler yalnızca periyodik olarak kullanılmalıdır. Ayrıca, ekranın parlama önleyici kaplamasını bozabileceğinden keton içeren bir temizleyici asla kullanmamalısınız. LCD ekranda sıvı temizleyici kullanmanız gerekiyorsa, doğrudan ekrana uygulamak yerine temiz bir bezin üzerine püskürtün. Ekran çerçevesinin altına sıvı temizleyici sızması riskini asla almak istemezsiniz. Ayrıca, düşük etkili LCD ekran temizleme solüsyonu satın almaya gücünüz yetmezse, monitörünüzü temizlemek için çok küçük miktarlarda seyreltilmiş izopropil alkol kullanabilirsiniz.

Nazik olmak
LCD ekranlar kırılgandır ve nazik hareketlerle temizlenmelidir. Aşırı silme basıncı monitöre zarar verebileceğinden asla ekrana parmaklarınızla veya başka nesnelerle bastırmayın.

Boyut Önemlidir
LCD ekranların nasıl temizleneceğini öğrenmek söz konusu olduğunda boyut önemlidir. Daha küçük LCD ekranlar tipik olarak tek bir silme ile temizlenebilir. Ancak büyük düz ekran televizyonlar bölümler halinde temizlenmelidir. Büyük bir HGTV ekranının tüm yüzeyini temizlemeye çalışmak çizgilere ve lekelere neden olabilir. Ayrıca ekranın koruyucu kaplamasına zarar verebilir. Büyük LCD ekranları temizlerken yapabileceğiniz en iyi şey ekranın yarısı veya üçte biri üzerinde çalışmak ve ardından ilk bölümü bitirdikten sonra geri kalanına devam etmektir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
462TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler