Ana SayfaHAYATŞifa Deposu Nar Kabuğunu Atmayın

Şifa Deposu Nar Kabuğunu Atmayın

Kış aylarının en sevilen meyvelerinden narın kabuğu, suyu sıkılıp, meyvesi yendikten sonra çöpe atılmaktadır. Yapılan araştırmalar, narın kabuğunun, suyuna göre daha fazla oranda değerli bileşikler içerdiğini göstermektedir. Kabukta yer alan antioksidanlar meyvedekinden daha fazladır. Suyu adeta ilaç gibi sağlığımıza faydalı olan narın kabuğu, içinde bulunan ellagik asit, başta meme kanseri olmak üzere hemen hemen tüm kanser türlerini hem önleyici hem de iyileştirici faydalar sağlamaktadır.

Araştırmalar, nar kabuğunun kötü huylu kolesterolü azalttığı, beta hücrelerini artırarak diyabetli hastalara, kalp ve damar hastalarına suyuna göre çok daha önemli faydalar sağladığını göstermiştir. Pratik nar ayıklama yöntemi

Nar kabuğu nasıl kurutulur ve tüketilir?
Parçalara ayrılarak güneşte kurutulan nar kabukları kapalı bir kavanozda uzun süre saklanabilir. 100 gram kaynamış suya, 2 gram nar kabuğu atarak, yaklaşık 10 dakika kaynatıp suyu her gün çay olarak tüketilebilir. Toz haline getirerek, salata, yoğurt gibi besinlerin içine eklenebilir.

Nar kabuğu yüksek miktarda C vitamini içerir
C vitamini ihtiyacını karşılamak için yapay yöntemlere başvurarak paranızı harcamaktansa nar kabuklarını kullanabilirsiniz. Nar kabuğu C Vitamini bakımından çok zengindir. Narın mucize faydaları

Boğaz ağrıları ve öksürüğün tedavisine destek olur
Nar kabuklarının kullanılması boğaz ağrısı ve öksürük sıkıntısı çeken kişilerin rahatlamasına yardımcı olur. Yıllardır bu tür rahatsızlıklarda geleneksel ilaç olarak kullanılmıştır. Kurutulmuş nar kabuklarını toz haline getirerek sık aralıklarla gargara yapmanız yeterli olacaktır.

Kalp rahatsızlıklarına karşı savaşır
Nar kabukları çok yüksek oranda antioksidan içerir ve bu da LDL kolestrolünün korunmasını sağlar. Antioksidanlar oksitlenmeyi önleyerek kalbi çeşitli rahatsızlıklardan korur. Nar çiçeği çayı nasıl yapılır?

Dişleriniz için çok iyidir
Piyasada bulunan birçok diş macununun en önemli içeriklerinden birisi nar kabuğudur. Çünkü nar kabukları ağız ve diş hijyenine destek sağlar. Toz haline getirilen nar kabuğunu su ile karıştırıp gargara yapabilirsiniz.

Vücudu arınmasına yardımcı olur
Vücutta bulunan toksik maddelerle savaşabilmek için antioksidanların desteğine ihtiyacınız vardır. Çünkü antioksidanlar vücudunuzun arınmasında oldukça etkindir. Yüksek oranda antioksidan içeren nar kabukları, zehirli maddelerin vücudunuzdan atılmasına destek olur.

Kansere karşı savaşır
Yapılan bazı araştırmalar nar kabuklarının kanser ile etkin bir şekilde savaşabildiğini göstermiştir. Ispanaklı, narlı kış salatası

Güneşi bloke eder
Nar kabukları güneşi bloke etmeye yardımcı olur ve sizi UVA ve UVB ışınlarından korur.

Saçınız için iyidir
Nar kabukları saçınız için de çok faydalıdır ve bazı kaynaklara göre saçınızın uzamasını hızlandırır. Aynı zamanda saçınızın dökülmesine karşı koruma sağlar. Ayrıca nar kabuklarını kullanarak kepek probleminden kurtulmak da mümkündür.

Hemoroid tedavisinde yardımcıdır
Narın kabukları tannis içerdiği için bağırsak iltihabını azaltmaya ve hemoroid nedeniyle oluşan şişmeye yardımcı olmakta; ishal boyunca yaşanan kanamayı önlemekte ve sindirimi geliştirmek için faydalı hale gelmektedir.

Yaraların iyileşmesinde etkilidir
Nar kabuğu dövülerek yanığın üzerine uygulanabilir. Böylece yaranın iyileşme hızı artar ve mikropları öldürür.

Bağırsak kurtlarını döker
Bir avuç nar kabuğunu yarım litre suda kaynatıp süzdükten sonra her sabah aç karnına içerek bağırsaklardaki kurtları dökebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
475TakipçilerTakip Et
224TakipçilerTakip Et

En Popüler