Ana SayfaAİLEEllerden Boya Nasıl Çıkarılır?

Ellerden Boya Nasıl Çıkarılır?

İster ev tadilatı ister sanat projeleri ile uğraşıyor olun, sıklıkla ortaya çıkan sorunlardan biri, ellerinizde çıkarılması zor boyaların bulaşmasıdır. Neyse ki, sinir bozucu boyayı ellerinizden çıkarmanıza yardımcı olacak birçok etkili ve güvenli yöntem ve ürün var.

Boya Çeşitleri
Elinizdeki boyanın türü, onu çıkarmak için kullanılan yöntemde bir fark yarattığından, hangi boyaların su bazlı ve hangilerinin yağ bazlı olduğunu anlamak önemlidir.

Su Bazlı Boya
Su bazlı boyaların çoğu, özellikle cildinizde kurumaya vakit bulamadan sabun ve suyla yıkanabilir. Saç Boyası Lekesi Nasıl Temizlenir?

Tempera boya
parmak boyaları
Lateks boya
Akrilik boya
Suluboya

Yağ Bazlı Boya
Bu boyalar, yüzeylere ne kadar iyi yapıştıkları ile bilinir. Bu onları kaldırmayı biraz daha zorlaştırabilir. Yağ bazlı boyalar şunları içerir:

Sanatçı boyaları
Ev iç ve dış cephe boyaları
Vernik

Yaş Su Bazlı Boyalar
Bu boya türü ciltten çıkarılması en kolay olanıdır, bu nedenle mümkünse boya hala ıslakken ellerinizi yıkayın. Hala ıslak, su bazlı bir boyayı temizlemek için sabun ve ılık su kullanın. Kalan boyayı temizlemek için bir lif kabağı veya sert fırça ve biraz sabun kullanın. Pirinç veya Metal Nasıl Boyanır?

Kuru Su Bazlı Boya
Su bazlı boyalar cildinizde kuruduktan sonra çıkarılması daha zor hale gelebilir. Denemek için birkaç yöntem var.

Mineral yağ
Islak su bazlı boya adımlarını tamamladıktan sonra aşağıdakileri yapın:

Birkaç damla mineral veya bebek yağı uygulayın. Bölgeyi hafifçe fırçalamak için tırnaklarınızı kullanın, boyayı cildinizden kazıyın. Boya lekelerini durulayın. Boya kalırsa, bir pamuklu çubuğa biraz izopropil alkol ekleyin ve boya çıkana kadar hafifçe bastırın. Ellerinizi iyice yıkayın.

Mayonez
Mayonez ayrıca kurumuş su bazlı boyaların çözülmesine yardımcı olabilir. Kullanmak:

Ellerinizi yıkayın ve kurulayın. Boyalı alana bir çay kaşığı mayonez sürün.
Mayonezin boya ile iki ila üç dakika temas halinde kalmasına izin verin.
Bir bezle silin. Ellerinizi tekrar yıkayın. Kumaştan Boya Kokusu Nasıl Çıkarılır?

Yağ ve Tuz
Ayrıca kurumuş boyaya iki açıdan saldıracak bir ovma oluşturabilirsiniz: eksfoliyan ve çözücü olarak. Hindistan cevizi yağı veya bitkisel yağ gibi bir tür bitki bazlı yağ ve deniz tuzu gibi kaba tuz kullanın. Kullanmak için:

Eşit miktarda yağ ve tuzu birleştirin. Boyayı iyice ama nazikçe fırçalayın. Durulayın ve ellerinizi sabun ve suyla yıkayın. Gerektiği kadar tekrarlayın.

Yağ Bazlı Boya
Yağ bazlı boyalar, uygulandıkları yüzeylere güçlü bir şekilde yapışacak şekilde tasarlanmıştır. Aynı şekilde, yağ bazlı boyalar suda çözünür değildir, bu nedenle sabun ve suyla bunları çıkarmak mümkün değildir.

Mineral yağ
Yağlı boyaları cildinizden çıkarmak için:

Bir pamuğu veya bezi bebek yağı veya mineral yağ ile ıslatın. Boyanın üzerine dairesel bir desende kuvvetlice sürün. Boya kalkmaya başladığında daha fazla yağ uygulayın ve 3. adımı tekrarlayın. Boya çıkana kadar devam edin. Ellerinizi iyice yıkayın ve kurulayın. Boya Fırçaları İle Yapılacak 5 Şey

Terebentin
İnatçı durumlarda daha agresif yöntemlere başvurmanız gerekebilir. Terebentin gibi boya çözücüler son derece etkilidir ancak dikkatli kullanılmalıdır. Terebentin kullanırken, bunu evcil hayvanlardan veya çocuklardan uzakta iyi havalandırılan bir alanda yapın.

Temiz bir bezi nemlendirmek için az miktarda terebentin kullanın. Boya elden çıkana kadar gerektiği gibi yeniden nemlendirerek boyayı bezle hafifçe bastırın. Ellerinizi sabun ve suyla iyice yıkayın.

Vicks ile Ovma
Terebentin sizi tedirgin ediyorsa terebentin yağı içeren Vicks Vapor Rub kullanmayı da deneyebilirsiniz. Kullanmak:

Boya alanlarına ince bir tabaka Buhar Ovması uygulayın. Yaklaşık beş dakika oturmasına izin verin. Bir bezle silin. Ellerinizi yıkayın ve kurulayın.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
462TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler