Ana SayfaGÜZELLİKCİLT BAKIMIKalçalarda Koyu Sivilceler Nedir? Nasıl Giderilir?

Kalçalarda Koyu Sivilceler Nedir? Nasıl Giderilir?

Kalçadaki koyu sivilceler yaygındır ve genellikle endişe nedeni değildir. Çoğu zaman evde tedavisi kolaydır. Bununla birlikte, enfekte olurlar ve kanama noktasına ulaşırlarsa, bir doktor tarafından tedavi edilmeleri gerekebilir.

Koyu Sivilce Oluşumu
Kalçalardaki birçok koyu renkli sivilce, bir kıl folikülünde ( folikülit ) iltihaplanma veya enfeksiyon olarak başlar ve yakındaki cilt hücrelerine ilerleyebilir. Yağ bezinden inflamatuar hücrelerin ve yağın (sebum) birikmesi sivilce oluşumuna neden olur. İşlem, tek bir folikülü veya bir kerede birkaçını içerebilir.

Kalçadaki bazı koyu renkli sivilceler, kıl folikülünün dışındaki deride başlar. Kıl folikülünün dışında başlayan sivilceler genellikle bakteri, mantar veya cilt yüzeyine nüfuz eden tahriş edici maddelerden kaynaklanan enfeksiyondan kaynaklanır. Sıkı Kalçalar İçin Her Gün Üç Dakika Bu Egzersizleri Yapın

İlerleme
Folikülit çoğunlukla saç folikülünün sadece yüzeysel katmanlarını içerir. Tıkanmış bir foliküldeki enfeksiyon daha derin katmanlara ilerleyebilir veya çevredeki cilt katmanlarını etkileyebilir (peri-folikülit). Benzer şekilde, bir kıl folikülü dışında ciltte başlayan enfeksiyon, çevre dokulara yayılabilir.

Enfeksiyon deride nerede bulunursa bulunsun, o noktada irin olabilir (püstül). Bu tedavi olmadan boşalabilir. Enflamasyon veya enfeksiyon daha da derine inerse sivilce hassas veya ağrılı bir çıban (apse) oluşturabilir.

İlk süreç çözüldükten sonra, derinin altında kalıcı, sert, koyulaşmış bir sivilce kalabilir. Zamanla kaybolabilir.

Cilt Koyulaşması
Sivilceler cilt altında küçük, kırmızı yumrular olarak başlar. Enflamatuar veya bulaşıcı süreç, özellikle daha koyu ciltlerde daha fazla melanin üretimine neden olur. Artan melanin, sivilcenin ve bazen çevreleyen cildin koyulaşmasına ( iltihap sonrası hiperpigmentasyon ) yol açar. Sivilceyi sıkarsanız, bölge daha koyu veya yara izi alabilir. Vücudunu Kuru Fırçalamanın 10 Yararı

Tedavi
Çoğu durumda, kalçalarınızdaki koyu renkli sivilceler tedavi gerektirmeden iyileşir. Olmazsa, ev ilaçları ve reçetesiz (OTC) ilaçlarla kolayca tedavi edebilirsiniz. Bazen bir tedavi kombinasyonuna veya bir doktor tarafından tedavi edilmeye ihtiyacınız vardır .

Evde yapılan ilaçlar
Sıcak kompresler iltihabı azaltır ve aknenin boşalmasına yardımcı olmak için yumuşatır. Yumuşak bir yıkama bezini ılık suyla ıslatın ve nazikçe sivilce(ler)inize bastırın. Bezi soğuyunca tekrar ısıtın ve işlemi yaklaşık 15 dakika tekrarlayın.

Orta derecede ılık su içeren bir küvette 15-20 dakika bekletin (oturma banyosu). Az miktarda Epsom tuzu veya sirke eklemek yardımcı olabilir. Cilt bakterilerini azaltmak için antibakteriyel sabun veya antiseptik solüsyonla nazikçe yıkayın.

Reçetesiz İlaçlar
Ev ilaçlarına ek olarak bu OTC’lerden herhangi birini kullanabilirsiniz. Sadece birkaç gün sürmesi gereken sivilceler iyileşene kadar kullanın. Ürünleri temiz ve kuru cilde uygulayın. Nazikçe ve iyice masaj yapın.

Benzoil peroksit veya salisilik asit kremini uygulayın
Benzoil peroksit, sürece dahil olan cilt bakterilerini öldürür ve hiperpigmentasyonu hafifletmeye yardımcı olur. Günde bir ila dört kez uygulayın.
%2 salisilik asit cilt hücrelerini çözebilir (keratoliz), kalınlaşmış cildi yumuşatabilir ve kıl foliküllerinin tıkanmasına yardımcı olabilir. Günde bir ila üç kez uygulayın

Enfeksiyon belirtileri varsa Neosporin veya Bacitracin gibi topikal bir antibiyotik kullanın. Bu ürünler hafif bir enfeksiyona ve yara izinin önlenmesine yardımcı olabilir. Günde iki ila dört kez uygulayın. Mikonazol veya başka bir mantar önleyici krem kullanın, örneğin eşlik eden deri döküntüsü bir maya enfeksiyonunu düşündürürse. Bu tür bir tedavi mantar salgınını temizleyebilir. Günde iki kez uygulayın.

Sivilceleriniz iyileşmeye başladıktan sonra %1 veya %2 Hidrokortizon krem ​​veya losyon iltihabı azaltabilir ve hiperpigmentasyonu hafifletebilir. Günde iki kez çok az miktarda uygulayın. Sivilceleriniz steroidlerden kaynaklanıyorsa kullanmayın.
Ambi gibi %2’lik bir hidrokinon kremi de zamanla hiperpigmente bölgeleri aydınlatabilir. Sivilceler iyileştikten sonra günde iki kez idareli olarak uygulayın.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
462TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler