Ana SayfaGÜZELLİKCİLT BAKIMIYaralar İyileşirken Neden Kaşınır?

Yaralar İyileşirken Neden Kaşınır?

Bir yarayı kaşımak için rahatsız edici bir dürtü hissettiyseniz, yaraların iyileşirken neden kaşındığını merak etmiş olabilirsiniz. Doğru yaralar iyileşirken kaşınır. Özellikle bunun arkasındaki nedeni bilmiyorsanız, bununla başa çıkmak sinir bozucu olabilir.

İyileşen Yaraları ve Kaşıntılı Cildi Anlamak
Cildinizin iyileşirken neden kaşındığına dair sayısız teori var. Örneğin, Advanced Tissue ile ilgili bir makaleye göre kaşıntı ciltteki özel sinir lifleri nedeniyle oluşur. Reaksiyon için başka bir olası açıklama histamindir. Çocuk Yaralanmaları İçin İyileştirici Krem

Histamin Reaksiyonu
Tıp uzmanları genellikle, hücreler tarafından histamin salındığında bir yaranın kaşındığı konusunda hemfikirdir. Bu, fiziksel bir travmaya veya bakteri girişine bir yanıttır. Histamin, vücut tarafından üretilen ve salındığında alerjik tipte bir reaksiyona neden olan bir maddedir. Bu, bir yarayla uğraşırken yaşayabileceğiniz kaşıntılı cildi açıklar.

Yaralanma durumunda, “Histaminin Yara İyileşmesi Üzerindeki Etkisi” çalışmasında gösterildiği gibi, histamin vücudun iyileşme süreci için çok önemlidir. Vücut, yarayı kapatmaya ve yeni doku oluşturmaya yardımcı olan hücreleri tetiklemek için histamin salgılar. Bu, iyileşmenin ikinci aşamasında gerçekleşir. Yüzdeki Beyaz Yara İzi Nasıl Kapatılır?

Yeni Cilt Büyümesi
Zaman geçtikçe yaranız yeni bir durumdan iyileşme durumuna geçecektir. Bu süre zarfında, en iyi yeni cildin oluşumuna atfedilen kaşıntılı bir his yaşayacaksınız. Aklınızda bulundurun kuru cilt büyüme gelişme ile ortaklık yaparken, sen kaşıntılı hissetmeye neden olabilir.

Yaranızın iyileşme sürecinin bu aşamasında, yara boyunca gerilmesi gereken yeni cilt oluşturmak için kolajen salınır. Alan hassas olabilir ve artan bir kaşıntı hissine neden olabilir.

Kaşıntıyla Başa Çıkmanın Etkili Yolları
İyileşirken bir yarayı kaşımaktan kaçınmanın birkaç yolu vardır. En etkili olanlardan bazıları şunlardır:

Bölgeyi sabun ve su ile nazikçe yıkayın. Bu, tahrişe neden olabilecek ölü deri hücrelerini temizleyebilir.Nemlendirici, kaşıntılı bir yaranın etkilerini azaltabilir ve kuruluğu önleyebilir.
Yarayı bir bandaj veya giysi ile örtmek. Kaşıntı isteğiniz önemli ölçüde azalacaktır.
Bir uygulama kaşıntı önleyici krem mat kaşıntıya, losyon ya da soğuk bir kompres. Yaraların Hızla İyileşmesini Sağlayan Karışım

Bir Yaranın Normalde İyileşmediğini İşaretler
Kaşıntı iyileşme sürecinin ortak bir parçası olmakla birlikte, bazı belirtiler vardır değil normal ve ciddiye alınmalıdır. Bunlar arasında artan ağrı, akıntı, hoş olmayan bir koku (genellikle bir enfeksiyona işaret eder), şişlik ve kızarıklık bulunur.

Yaranın iyileşme belirtileri göstermesi otuz günden fazla sürerse – veya şiddetli kaşıntı yaşıyorsanız doktorla konuşmanız çok önemlidir. Yara İzlerini İyileştirmek için Doğal Krem

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
462TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler