Ana SayfaAİLEPETKedinin Kulak Çevresindeki Tüy Dökülmesinin 12 Nedeni

Kedinin Kulak Çevresindeki Tüy Dökülmesinin 12 Nedeni

Kedinizin kafasında kel bir nokta varsa veya kulaklarının etrafındaki tüyler dökülüyorsa, neler olup bittiğine daha yakından bakmanın zamanı gelmiş olabilir. Alopesi olarak da bilinen kedi tüylerinin dökülmesinin birkaç nedeni vardır. Kalıtsal veya sonradan olabilir.

Kalıtsal Saç Dökülmesi
Kedinizin kulaklarında veya kafasında tüy dökülmesi sadece genetik bir sonucu olabilir. Kalıtsal tüy dökülmesi vakalarında, gen aktarımı dışında altta yatan bir neden yoktur, bu nedenle kel bölgeler herhangi bir tahriş göstermez ve kediyi hiç rahatsız etmez. Dökülmeyi durdurmak veya döküldükten sonra saçın tekrar uzamasını sağlamak için bir tedavi yöntemi yoktur. Kedilerin Nefret Ettiği 10 Şaşırtıcı Koku

Sonradan Olan Tüy Dökülmesi
Etkilenen kediler, bölgeleri kaşıyacak, çiğneyecek, yalayacak veya ovalayacaktır. Kalıtsal faktörler göz ardı edilirse, bu, bir dizi başka olası neden bırakır ve bunların bazıları bulaşıcıdır.

Kulak akarları
Kulak akarları şiddetli kaşıntıya neden olabilir ve kedilerin kulaklarında ve başında tüy dökülmesine neden olabilir. Bu akarlar kolayca diğer kedilere bulaşır ve bazen insanlara bile geçerler.

Pireler
Bir pire bir kediyi ısırdığında geride kalan tükürük, kedilerin deli gibi kaşınmasına neden olur. Tüy dökülmesi vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilse de, kediler biraz rahatlamaya çalışırken kendilerini mobilyalara ve halılara sürttüklerinde kafa, kediler saçla yüzleşir ve kulaklar özellikle tüy dökülmesine karşı savunmasızdır. Kedinizi Mutfak Tezgahından Nasıl Uzak Tutarsınız?

Saçkıran
Saç köklerinde yaşayan ve ölü hücrelerle beslenen kaşıntılı bir mantar enfeksiyonudur. Mantar saç tellerinde çoğaldıkça, tüyler cilt seviyesinde kırılır ve kel noktalar bırakır. Saçkıran çok bulaşıcıdır ve mantar için saç kültürü yapılarak teşhis edilebilir. Enfeksiyonu ortadan kaldırmak için farklı tedaviler vardır.

Uyuz
Uyuz özellikle yüz, kulaklar, boyun çevresinde, yoğun kaşıntı neden bulaşıcı akarı istila başka bir türüdür. Etkilenen bölgelerdeki ciltte çok fazla tüy dökülmesi görülür ve cilt tipik olarak kötü bir egzama vakasına benzeyen bir tür grimsi-sarı kabukla örtülmeye başlar.

Yiyecek alerjisi
Gıda alerjileri ayrıca özellikle baş, yüz, kulak ve boyun çevresinde yoğun kaşıntı ve sızan yaralara neden olabilir. Kedi Köpek Tüylerini Temizlemenin İlginç Yolu

Kronik stres
Kronik stres tüy dökülmesinde rol oynar. Kediler kendilerini tımarlayarak rahatlatırlar ve kendilerini ne kadar stresli hissederlerse o kadar çok tımar ederler. Sürekli yalama özellikle baş ve kulaklar gibi çok kısa tüylü bölgelerde, aşındırır.

Alopesi Areata
Alopesi areata tam olarak anlaşılamamıştır, ancak araştırmacılar durumun oto-bağışıklık ile ilgili olduğundan ve bir kedinin diyetiyle karmaşık hale gelebileceğinden şüphelenmektedir. Aşırı kaşıma nedeniyle en çok baş, boyun ve sırt çevresinde saç dökülmesine neden olduğu görülmektedir.

Atopi
Atopi, küfler, polenler, toz akarları vb. gibi çevresel tahriş edici maddelerin solunmasından kaynaklanan alerjileri ifade eder. Alerjik reaksiyon, bir kedinin özellikle kafa ve kulak çevresini çok fazla kaşımasına neden olan yoğun kaşıntıya neden olur. Kedi Kumu Kokusunu Gidermenin Püf Noktası

Yüz Alopesi
Yüz Alopesi, başta gözler ve kulaklar arasında meydana gelen normal saç dökülmesi olarak kabul edilir. Bu tip saç dökülmesi, koyu renkli, kısa tüylü kedilerde daha belirgin görünmektedir.

Sebasöz Adenit
Sebasöz adenit, yağ bezlerinin inflamatuar bir hastalığıdır. Kedilerde oldukça nadirdir, ancak yüz, baş ve kulak çevresinde tüy dökülmesine neden olur.

Güneş dermatiti
Basitçe güneş yanığı olarak da bilinen güneş dermatit, ağrılı bir yanık, ardından pullanma ve bir miktar saç dökülmesine neden olur. Durum genellikle kulakların çevresinde belirgindir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
462TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler