Ana SayfaYEMEKMercimek Nasıl Dondurulur?

Mercimek Nasıl Dondurulur?

Pişmemiş mercimekleri kileriniz gibi serin ve kuru bir alanda saklarsanız, bir yıla kadar sürebilirler. Mercimeğin önceden ıslatılması gerekmiyor, pişirilmesi de çok uzun süre almaz. Ancak dondurucunuzda haşlanmış mercimeğin bulunması sizin hayatınızı kolaylaştırır. Dondurulduktan sonra, mercimek altı ay kadar iyi kalır, bu yüzden küçük partilerin dondurulması iyi bir fikirdir.

Kuru mercimekleri bir kevgir içine boşaltın, garip şekilli mercimekleri ve büyük kir ve kalıntı parçalarını toplayın ve atın ve ardından kalan mercimekleri soğuk akan su altında durulayın. Et yerine mercimek nasıl kullanılır?

Tencereye bir bardak mercimek başına 1 buçuk su koyun. Suyu ocakta tamamen kaynatın. Temizlenmiş mercimekleri kaynar suya ekleyin ve iki-üç dakika pişirin.

Isıyı orta dereceye düşürün ve mercimekleri kaynama noktasının hemen altındaki hafifçe pişene kadar pişirin. Yeşil veya kahverengi mercimek için bu 30 ila 35 dakika sürer; kırmızı mercimek için yaklaşık 15 ila 20 dakika.

Mercimeklerin pişirme suyunu boşaltmak için bir kevgir içine boşaltın. Pişmiş mercimekleri fırın tepsisine tek bir tabaka halinde yayın. Gerekirse birden fazla tepsi kullanın. Mercimeği kaynattığınız suyu boşaltmayın

Fırın tepsilerini üç ila dört saat dondurucuda bekletin ve sonra donmuş mercimekleri plastik dondurucu torbalarına veya dondurucuya dayanıklı kaplara aktarın.

Kapları tarih ve içeriğin açıklamasıyla etiketleyin ve dondurucuya yerleştirin.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
462TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler