Ana SayfaEvMikropları Öldürmek İçin Suyun Sıcaklığı Ne Olmalı?

Mikropları Öldürmek İçin Suyun Sıcaklığı Ne Olmalı?

100 derecede bir dakika süreyle kaynar su, sudaki mikropları ve patojenleri öldürür, ancak bu kadar sıcak suyla yıkamak ciddi yanıklara neden olabileceğinden cilt için güvenli değildir. Peki yüzeylerdeki ve ciltteki mikropları öldürmek için ne kadar sıcak olması gerekiyor?

Sıcak Su Mikropları Öldürür mü?
Kaynar su, sudaki mikropları öldürür ve ayrıca kaynar suya batırılmış eşyaların yüzeylerindeki mikropları da öldürebilir. Nemli ısı kullanmak mükemmel bir sterilizasyon yöntemidir, bu nedenle biberonları sterilize etmek için beş dakika kaynatmak önerilir. Ancak bulaşık yıkarken, tezgahları temizlerken ve diğer büyük ölçekli projelerde kaynar su kullanmak pratik değildir ve hatta yanıklara ve yaralanmalara neden olabilir. Biberon Nasıl Sterilize Edilir?

Mikropları Öldürmek İçin Suyu Ne Kadar Kaynatmalı?
Dezenfekte etmeniz gereken nesneleriniz varsa, bunları bir ila beş dakika sıcak suda kaynatın.

El Yıkamak İçin Su Ne Kadar Sıcak Olmalı?
Sabun kullanıyorsanız ve ellerinizi düzgün bir şekilde yıkıyorsanız, su sıcaklığının önemi yoktur. Bu nedenle, sıcak su, ılık su veya soğuk su kullanabilir ve aynı mikrop öldürme sonuçlarını alabilirsiniz. Kötü el yıkama tekniği kullanıyorsanız veya mikropları öldürmek için yalnızca sabunsuz suya güveniyorsanız, suyun çok sıcak olması ve temasın çok uzun sürmesi gerekir ki bu da ellerinizin haşlanmasına neden olur. Bu nedenle, el yıkama için rahat bir sıcaklık seçin, uygun el yıkama tekniğini uygulayın. 10 Şeye Dokunduktan Sonra Ellerinizi Yıkamalısınız

Bulaşıkları Dezenfekte Etmek İçin Su Sıcaklığı ne olmalı?
Bulaşıkları sterilize eden su için güvenli bir sıcaklık var mı? Bulaşıkları, ellerinizin tolere edebileceği su sıcaklıklarını kullanarak elde yıkarken dezenfekte etmeniz pek olası değildir. Bulaşıklarınızı sterilize etmek için aşağıdakilerden birini deneyin:

Bulaşıkları elde yıkadıktan sonra, bulaşık makinenizin sanitasyon döngüsü varsa, sterilize etmek için bulaşık makinesinden geçirin.
Bulaşıkları 1 galon su ve 1 yemek kaşığı klorlu ağartıcı solüsyonunda bir dakika bekletin. Su sıcaklığı önemli değil.
Bulaşıkları en az 100 derece olan suda 1 dakika bekletin.
Her iki ıslatma yönteminde de bulaşıkların tamamen su ile kaplandığından emin olun. Kaldırmadan önce doğal olarak kurumaya bırakın. Bulaşıkları Neden Elde Yıkamamanız Gerekiyor?

Sıcak Su ile Yüzeyleri Temizlemek
Buharlı temizleme, temas halinde yüzeylerdeki mikropların %99,9’unu öldürür ve buharlı temizleyicileri, temizlemek ve sterilize etmek için sıcak su kullanmanın güvenli ve etkili bir yolu haline getirir. Ev tipi buharlı temizleyiciler, tezgah ve tuvalet gibi yüzeylerin yanı sıra zemin ve halı temizliği için de mevcuttur.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
468TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler