Ana SayfaEvBANYOÇamaşır Sodası Nedir? Nerede ve Nasıl Kullanılır?

Çamaşır Sodası Nedir? Nerede ve Nasıl Kullanılır?

Çamaşır sodasının ne olduğunu bilmiyorsanız, çamaşırlar için çamaşır tozu olarak kullanılan doğal bir temizleyicidir. Çamaşır sodasını çeşitli ev amaçları için temizleyici olarak kullanabilirsiniz.

Çamaşır Sodası Nedir?
Sodyum karbonat, çamaşır sodasının bilimsel adıdır. Sodyum karbonat, karbonik asidin alkali disodyum tuzudur. Kimyasal bitki külünde doğal olarak bulunur ve bu nedenle çamaşır sodasına genellikle soda külü denir. Evde Çamaşır Sodası Nasıl Yapılır?

Çamaşır Sodası Kullanırken Önlemlerinizi Alın
Sodyum karbonatın herhangi bir temizlik kimyasalı gibi işlenmesi gerektiğini anlamak önemlidir. Yutulması halinde tehlikeli olabilir. Solunması halinde akciğerlerde tahrişe neden olabilir, gözlerinize zarar verebilir ve cilt tahrişine neden olabilir. Koruyucu adımları izlerseniz, etkili bir temizlik maddesi için çamaşır sodasını güvenle kullanabilirsiniz.

Çamaşır Sodasının Temel Amacı
Çamaşır sodasının (sodyum karbonat) asıl amacı çamaşırları yıkamaktır. Özellikleri suyu yumuşatarak temizlik malzemelerinin kumaşlara işlemesini ve kirleri çıkarılmasını sağlar.

Çok Kirli Çamaşırlar
Çok kirli çamaşırlar için çamaşır sodası kullanın. Tam dolum için, normal miktarda çamaşır deterjanı ile birlikte bir bardak çamaşır sodası ekleyin. Çamaşır sodasının eklenmesi, deterjanın temizleme gücünü artıracaktır. Çamaşır Sodası Alternatifleri

İnatçı Lekelere Ön İşlem Yapın
İnatçı lekelere ön işlem uygulamak için soda ve su kullanarak bir macun oluşturun. Çözeltiyi lekeye sürerken lastik eldiven giyin.

Karıştırarak macunu yapın:

4 yemek kaşığı çamaşır sodası
¼ bardak ılık su

Çamaşır Makinesi Döngüsü Kullanarak Ön Islatma
Çamaşır makinenizin ön ıslatma döngüsüne çamaşır sodası da ekleyebilirsiniz. Bu, inatçı lekeleri ve kiri gevşetmek için hızlı bir başlangıç ​​sağlayabilir. Ardından, yıkama döngüsüne daha fazla çamaşır sodası ekleyin. Çamaşır Deterjanınızı Güçlendirmek İster Misiniz?

Temizlikte Çamaşır Sodası Kullanımları
Çamaşır sodasını çamaşır yıkamak ve inatçı lekelerle mücadele etmek için kullanmanın yanı sıra, yüksek alkali, temizleme özelliklerini evinizdeki diğer temizlik işleri için yararlı bulabilirsiniz.

Mutfak Lekelerini Çamaşır Sodası İle Temizleyin
Kahve lekeleri, çay lekeleri, yağ lekeleri ve inatçı kuru gıda döküntüleri gibi tezgah üzerindeki çeşitli lekeleri çıkarmak için çamaşır sodası kullanabilirsiniz. Ancak granit gibi daha hassas tezgahlarda kullanmayın.

Yağlı Mutfağı Temizleyin
Mutfaktaki çeşitli yağlı alanları temizlemek için çamaşır sodası kullanabilirsiniz. Ocak demirleri, davlumbaz, tencere/tavalar ve seramik üzerindeki yağ lekelrini çıkarır. Alüminyum tencere, tava veya diğer mutfak aletlerinde asla çamaşır sodası kullanmamalısınız.

Bir temizleme solüsyonu için aşağıdakileri karıştırın:

8 yemek kaşığı çamaşır sodası
½ su bardağı ılık su

Rendelenmiş Sabunla Yapabileceğiniz 7 Şey

Banyo Temizliği için Çamaşır Sodası
Banyoyu temizlemek için çamaşır sodası kullanabilirsiniz. Çamaşır sodasını ılık suyla karıştırın.

En iyi temizlik sonuçları için şunu ekleyin:

½ su bardağı çamaşır sodası
1 litre ılık su
Bu çözüm için bazı kullanımlar aşağıdakileri içerir.

Lekeleri çıkarmak için çamaşır sodası kullanın.
Duşta veya küvette biriken sabun köpüğünü temizleyin.
Duş ve küvetlerin yanı sıra seramik karo zeminler için karo çevrelerinde derz hatlarını bir fırça veya eski diş fırçası ile temizleyin.
Alüminyum olmayan banyo lavabo bataryalarını temizleyin.
Duş perdelerini ve plastik çöp kutularını temizlemek için çamaşır sodası solüsyonu kullanın.

Banyo Kullanımı için Dikkat
Cam elyaf küvetler, duşlar, lavabo veya fayans işlerinde asla çamaşır sodası kullanmamalısınız. Kimyasal reaksiyon cam elyafına zarar verebilir.

Banyo ve Mutfak Lavabolarını Açın
Çamaşır sodası oldukça yakıcı olduğundan, tıkanmış lavabo giderini temizlemek için bile kullanabilirsiniz. Önce çamaşır sodasını koyun ve ardından üç bardak kaynar su ekleyin. Çamaşır sodasının 30 ila 35 dakika çalışmasına izin verin. Ilık suyla yıkayın ve gerekirse tekrarlayın.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
469TakipçilerTakip Et
227TakipçilerTakip Et

En Popüler