Ana SayfaSAĞLIKMide Gazına Karşı 8 Pratik Öneri

Mide Gazına Karşı 8 Pratik Öneri

Sindirim ile ilgili sorun yaşadığınız an mideniz, buna ciddi tepkiler gösterir. Özellikle baklagiller ya da brokoli, lahana gibi gaz yapan yiyecekler midenin şiddetli gazla mücadele etmesine neden olmakta. Eğer bu tarz lifli besinler ve baklagiller başınıza gaz sorunu açıyorsa haşlayarak, kısık ateşte uzun süre pişirerek çözüm bulabilirsiniz.

Gün içinde yediğiniz besinler gaz yapıyorsa, midenizin sindirimi ile ilgili problem olabilir. Bunun için sindirime yardımcı, pratik püf noktalarla sorundan kurtulabilirsiniz.

  • Gaz Sorunu İçin Limon Tüketin

Midenizde gaz sorunu varsa kısa sürede çözüm bulabilmeniz mümkün. Yemeğinizi yedikten yaklaşık bir saat sonra gaz sancıları rahatsız etmeye başlar. Bu süreçte hemen midenizi dinlenmeye alarak yalnızca içine limon sıkılmış ılık su içmelisiniz. Gaz sancınızın oldukça kısa bir sürede sona erdiğini fark edersiniz. Limon, mide sindirimini kolaylaştırır. Mide ekşimesi ve yanmasını durdurmanın 22 şaşırtıcı yolu

  • Melisa Çayı Gaz Sorununuza Çözüm Bulabilir

Farklı yollar deneyip gaz sorununuzu hala çözemediyseniz bir de melisa otunu denemelisiniz. Diğer adı oğul otu olan bu bitki, gaz sancısı çeken hastaların başvurduğu ilk bitkidir. Standart bir demleme ile melisa çayını hazırlayabilirsiniz. 200 ml su içine birkaç tutam melisa yaprağı atın. Kaynayana kadar pişirin. Sonra üzerini kapatıp demleyin. Arkasından süzüp için. Midenizin rahatladığını göreceksiniz.

  • Nane Çiğneyerek Midenizi Rahatlatın

Midesinde gaz sancısı sorununu olanların, birçok alternatif çözüm seçeneği vardır.  Elbette baklagiller ya da lifli besin arkasından bir miktar gaz oluşumu normaldir. Bu sizi endişelendirmesin. Fakat tahammül edilemeyecek bir sancı oluşursa o zaman müdahale edebilirsiniz. Bu müdahalelerden biri de nanedir. Her yemek sonrası iki yaprak taze nane çiğnerseniz mideniz gazı dışarıya atabilir. Yutmanıza gerek yok, yalnızca çiğnemeniz yeterli.

Çiğnediğinizde nanenin ağzınızda bıraktığı acı tattan hoşlanmıyorsanız nane çayı içebilirsiniz. Sıcak suya atıp demlediğiniz naneyi süzüp için. Mideniz bu şekilde de gazı dışarıya atabilir. Mide yanması şikayetiniz varsa

  • Çok Sık Yemek Yiyin

Mide hastalıklarının temel nedeni, mideyi uzun süre boş bırakıp arkasından çok fazla yemek yemektir. Yapılan bu davranış reflü, gastrit gibi pek çok hastalığa neden olur. Bunun yerine bilinçli besin düzenine sahip olmalısınız. Gün içinde 5-6 öğün yemek yemeli aynı zamanda seçici davranmalısınız. Bu şekilde beslendiğinizde mideniz çok boş kalmayacağı için yemek sindirme işlemini daha düzenli yapar.

  • Yağdan ve Baharattan Uzak Kalın

Midenizde gaz sorunu varsa her ne yemek çeşidi olursa olsun yağdan uzak durmalısınız. Yağlı besinler, haşlama besinlerin iki üç katı sürede sindirilir. Bu yüzden sindirim sırasında da gaz problemi yaşanır. Bilhassa kızartmalar, mide için en tehlikeli besinlerdir. Yediğiniz her besini, buharda haşlayarak yerseniz mideniz çok daha rahat çalışır. Mideyi dezenfekte etmeye yardımcı olan ilaç

Gaz sancısının bir diğer sebebi de baharatlardır. Mide, yediklerini sindirirken özellikle acı ve ekşi tatlarda sorun yaşar. Sonucunda gaz ya da yanma kaçınılmazdır.

  • Yürüyüş Yapın

Midenizin sorunsuz çalışmasını istiyorsanız gün içinde en az 30 dakika yürümelisiniz. Bu yürüyüş, gaz sorununuzun kısa sürede ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Ancak süreklilik kazandırmanız gerektiğini unutmamalısınız.

  • Stresten Kaçın

İnsanın strese maruz kaldığı an, ilk tepki veren organı midedir. Sıkıntı, gerginlik, endişe ya da korku ilk olarak mide reaksiyonlarına yol açar. Midenizde gaz birikmesi, yanma ya da ekşime olmasını istemiyorsanız stresin olduğu ortamlardan kaçmalısınız. Mide ağrılarını anında rahatlatan ev ilaçları

  • Çok Su İçin

Günlük su ihtiyacınız en az 2,5 litredir. Bu ihtiyacı karşılayamadığınızda vücudunuz size tepki gösterir. Bu tepkilerden biri de mide gazıdır. Tükettiğiniz ılık sular, midenizin yumuşamasını gazı dışarı atmasını sağlar.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
465TakipçilerTakip Et
230TakipçilerTakip Et

En Popüler