Ana SayfaEvDEKORASYONAhşaptan Yapıştırıcı Nasıl Çıkarılır?

Ahşaptan Yapıştırıcı Nasıl Çıkarılır?

Parke zemininize veya antika ahşap sandalyenize bir damla yapıştırıcı damlatmak felakete yol açabilir. Ham ve cilalı ahşap için yapıştırıcı çıkarma yöntemlerinin farklı olduğunu unutmayın.

Ham Ahşaptan Yapıştırıcıyı Çıkarma
Ham ahşaptan yapıştırıcıyı çıkarmak söz konusu olduğunda, ne kullandığınıza dikkat etmelisiniz çünkü bitmiş ahşapta kullanabileceğiniz yağlar ham ahşap tarafından emilebilir. Bu nedenle, yöntemleriniz biraz farklı olacak.

Yapıştırıcıyı kazıyın
Macun bıçağı veya tıraş bıçağı kullanarak tutkalın altına nazikçe girin.
Bıçağı veya bıçağı yapıştırıcının altında sallayarak yavaşça soymaya çalışın.
Isı ayarını kullanarak saç kurutma makinesiyle yavaşça ısıtın.
Yumuşatılmış yapıştırıcıyı tahtadan çıkarmak için ılık bir bez kullanın. Ahşap Zeminden Çizikler ve Lekeler Nasıl Temizlenir?

Aseton deneyin
Bazen küreyi çıkardıktan sonra, hala biraz yapıştırıcı kalır. Bu durumda, yapıştırıcıyı parçalamak için asetonu kullanın.

Bir havluyu veya pamuğu aseton ile ıslatın. Yapıştırıcının üzerine sürün.
İnatçı yapıştırıcı için 15 dakikaya kadar bölgede bekletin. (Aseton hızla buharlaştığı için alanı ıslak tuttuğunuzdan emin olun.)
İnatçı kalıntıları gidermek için alanı kuvvetlice ovalamak için temiz bir havlu kullanın.

Zımparalamak
Ham ahşabınızın pürüzlülüğüne bağlı olarak, yapıştırıcıyı çıkarmak için farklı zımpara kağıdına ihtiyacınız olacak. Zımpara kağıdını alın ve ikiye katlayın. Yapıştırıcı bitene kadar alanı hafifçe zımparalayın. Ahşaptan Siyah Su Lekelerini Çıkarma Yöntemleri

Cilalı Ahşaptan Yapıştırıcıyı Çıkarma
Cilalı yüzeylerden yapıştırıcıları çıkarmak daha kolay olabilir, ancak cilayı çizmemeye dikkat etmelisiniz. İşte yöntemler

Islak Tutkal için Sirke
Hala ıslak olan yapıştırıcıyı çıkarmak için daha doğal bir yöntem kullanabilirsiniz. Aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir:

Islak yapıştırıcıyı mümkün olduğunca silin. 1 su bardağı ılık su, ½ su bardağı sirke ve bir veya iki damla bulaşık deterjanını karıştırın. Bir havluyu ıslatın ve yapıştırıcıyı hafifçe ovalayın. Sürtünme aynı zamanda yapıştırıcıyı ısıtmak için ısı yaratarak biraz daha kolay çıkmasını sağlar.

Kuru Tutkal için Mineral Yağ
Cilalı parke zeminleriniz söz konusu olduğunda kuru tutkal biraz daha zorlayıcıdır. Bu özellikle kurutulmuş süper yapıştırıcı için geçerlidir.Ahşaptan Boya Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Isı tabancası veya saç kurutma makinası ile yapıştırıcıyı ısıtın. (Bunu iyi havalandırılan bir alanda yapın veya özellikle süper yapıştırıcı ile bir maske takın, çünkü çok ısındığında dumana neden olabilir. Islak bir havlu alın ve mikrodalgaya 15-30 saniye koyun. Maşa veya bir tutacak ile dikkatlice çıkarın. Sıcak olacak. Yapıştırıcıya yaklaşık 30 saniye uygulayın. Yumuşamış yapıştırıcıyı çıkarmak için havluyu veya parmaklarınızı kullanın. Kalan yapıştırıcıya az miktarda mineral yağ uygulayın. Tutkalı temiz bir bezle ovalayın.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
467TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler