Ana SayfaSAĞLIKDereotunun 11 Sağlık Faydası

Dereotunun 11 Sağlık Faydası

Dereotu, sindirime yardımcı olduğu ve fazla gazı azalttığı düşünülen bir dizi besin ve bileşik içerir. Ayrıca adet bozukluklarını düzeltir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda bir anti-inflamatuar madde olduğundan, bileşikleri artrit ve diğer inflamatuar hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Dereotunun sağlık yararlarını aşağıda ayrıntılı olarak inceleyelim.

Uykusuzluğa Yardımcı Olabilir
Dereotu içindeki uçucu yağlarında bulunan flavonoidler ve B vitamini kompleksi, sakinleştirici ve hipnotik etkileri olduğu düşünülen bazı enzimlerin ve hormonların salgılanmasını aktive ederek bazı kişilerin uyku sorununu azaltır. Maydanoz Veya Dereotunu Uzun Süre Nasıl Saklarsınız?

Kemik Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olabilir
Kalsiyum vücutta yeterli kalsiyum seviyeleri, katkıda bulunabileceğini dereotu aracının içeriği sırayla kemik kaybı ve kemik mineral yoğunluğu kaybından korunması açısından önemli elemanına karşı yardımcı olabilir.

Diyabetin Yönetilmesine Yardımcı Olabilir
Dereotu uzun zamandır diyabet ve insülin seviyelerinin yönetimi ile ilişkilendirilmiştir. Bu alandaki araştırmalar kortikosteroid kaynaklı diyabette serum lipidleri ve insülin seviyelerindeki dalgalanmaların azaltılmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Fazla Gazı Önlemeye Yardımcı Olabilir
İyi bilinen bir gaz giderici olarak dereotu, aşırı gazın utanç verici durumunu önlemeye yardımcı olabilir.

Bağışıklığı Artırabilir
Dereotu uzun zamandır antimikrobiyal aktivite ile ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle, bu bitkinin yemeklerde sık kullanımı, vücuttaki bir dizi mikrobiyal enfeksiyon insidansının yanı sıra ciltte açık yaralar veya küçük kesiklerle sonuçlanabilecek enfeksiyonların azaltılmasına yardımcı olabilir. Dereotunu Dondurma ve Kurutma Yöntemi

Hıçkırıkları Sakinleştirmeye Yardımcı Olabilir
Hıçkırıklar çeşitli nedenlerle ortaya çıkar, ancak öncelikle sıkışmış gaz ve yemek borusundan yukarı doğru tekrarlanan hareketinden kaynaklanır. İkinci neden, belirli alerjiler, aşırı duyarlılık, hiperaktivite ve sinirsel işlev bozukluğundan kaynaklanmaktadır. Dereotu bu durumlarda yardımcı olabilir.

İshali Azaltabilir
İshale başlıca iki şey neden olur; hazımsızlık ve mikrobiyal etki. Hazımsızlık açısından dereotu oldukça iyi sindirim özelliklerine sahip olduğu için oldukça yardımcı olabilir.

Artrit Ağrısını Giderebilir
Dereotu uzun zamandır bir anti-inflamatuar bitki olarak biliniyor, bu da iltihabı ve romatoid artrit ve gut gibi hastalıkların ilişkili ağrılarını azaltmaya yardımcı olabileceği anlamına geliyor. Dereotu Turşusu Nasıl Yapılır?

Menstrüasyonu Teşvik Edebilir
Dereotu esansiyel yağındaki flavonoidler uyarıcıdır ve kadınlarda uygun adet döngüsünün korunmasına yardımcı olabilecek belirli hormonların salgılanmasını uyardığı düşünülen emmenagog özelliklerine sahiptir.

Solunum Bozukluğunun Tedavisine Yardımcı Olabilir
Dereotu esansiyel yağlarındaki kaempferol ve flavonoidlerin ve monoterpenlerin diğer bazı bileşenleri, anti-konjestif ve antihistaminik olabilir. Histaminler, alerjiler veya öksürükler nedeniyle solunum sistemindeki tıkanıklığı gidermeye yardımcı oldukları düşünülmektedir.

Ağız Sağlığını İyileştirebilir
Dereotu tohumları ve yaprakları iyi ağız ve nefes tazeleyici görevi görebilir. Bunun dışında içerdiği uçucu yağlar doğada mikrop öldürücü, antioksidan ve dezenfektandır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
465TakipçilerTakip Et
230TakipçilerTakip Et

En Popüler