Ana SayfaHAYATPRATİKÇatal ve Kaşıklar Nasıl Parlatılır?

Çatal ve Kaşıklar Nasıl Parlatılır?

Sofralarınızdaki en parlak detay olan çatal kaşıklarınızın ışıltısını kaybetmemesi için bazı önlemler alabilirsiniz. Çatal ve kaşıklarınızın daha uzun süre ilk günkü gibi parlak kalmaları için;

  • Bulaşık makinanızın bakımını düzenli yaptırmalısınız. Zamanla yorulan makinalar tam temizlik yapamayabilirler.Çatal Bıçak Takımınızda Paslı Lekeler Varsa
  • Bulaşık makinasında mutlaka kireç çözücü/önleyici kullanmalısınız. Suyunuzdaki kireç yüksek sıcaklıkta çatal ve kaşıklarınızın yüzeyinde tabaka oluşturarak parlaklıklarını gölgeleyebilir.
  • Kullanılan çatal ve kaşıklarınızı üzerlerindeki yemek artıkları ile çok uzun süre bekletmeden en kısa sürede yıkamalısınız. Yemek artıklarındaki yağ ve salça da çatal kaşık yüzeyinde çıkarması zor katmanlar oluşturabilir.
  • 2 haftada bir çatal ve kaşık takımınızı derin bir kaba doldurulmuş sirkeli su karışımında 15-20 dakika bekletip, ovalayarak duruladıktan sonra hiç nem kalmayacak şekilde kurulayarak kullanmalısınız. Bulaşık Makinasına Çatal-Bıçakları Doğru Koyuyor musunuz?
    Bu sayede çatal kaşıklarınızın parlaklık ömrü uzayacak ve sofralarınız ışıltısından mahrum kalmayacaktır.

Çatal Kaşıkları Parlatma Yöntemleri

Tüm önlemleri almış olmanıza rağmen bazen türlü sebeplerle o parlaklığın azalmasının önüne geçemeyebilirsiniz. Böyle durumlarda da parlatma yöntemlerine başvurarak çatal ve kaşıklarınızın parlaklık ömrünü uzatabilirsiniz.

  • Bulaşıklarınızı yıkayacağınızda makinanın deterjan haznesine deterjan yerine bir tatlı kaşığı çamaşır suyu koyulabilir.
  • Kararan çatal ve kaşıkları limon ile ovabilir sonra iyice durulayıp kurulayarak parlatabilirsiniz.
  • Yumuşak bir beze çay kaşığı dolusu kadar karbonat döküp çatal ve kaşıklarınızı ovalayın. Sonrasında nazikçe durulayıp kurulayın parlaklığı fark edeceksiniz. Evde Bıçak Nasıl Bileylenir?
  • Benzer bir yöntemle; herhangi bir süngere diş macununuzdan biraz sıkıp bununla çatal ve kaşıklarınızı ovabilirsiniz. Durulanıp kurulandığında kireç lekeleri ve belki de kararmalardan iz kalmayacaktır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
465TakipçilerTakip Et
230TakipçilerTakip Et

En Popüler