Ana SayfaSAĞLIKDİŞ BAKIMIDişlere Zarar Veren Bilmediğiniz 5 Gıda

Dişlere Zarar Veren Bilmediğiniz 5 Gıda

Şekerli yiyeceklerin ötesinde, dişleri çürüyebilecek birçok yaygın gıda olduğunu biliyor muydunuz? İşte dişleriniz için zararlı ama bilmeden çok yediğmiz gıdalar..

1. Domates Sosu
Portakal ve limon gibi turunçgiller doğada çok asidiktir. Bunlar olabilir minesi aşındırmaya ve diş çürümesine yol açar. Domates de çok asidiktir ve domates soslu yiyecekler dişlerinize zarar verir.

Kırmızı makarna sosu dişleri geçici olarak daha gözenekli hale getirebilir. Ayrıca diş minesi, koyu kırmızı rengi emebilir. Salsa, ketçap ve diğer domates bazlı soslar da benzer şekilde koyu kırmızı bir erozyona yol açabilir. Diş Çürümelerini Durduran Diş Tozu Tarifi

2. Buz Küpleri
Buz küpleri, buz parçaları ve diğer şekillerdeki buzları çiğnemek dişlerinizi kolayca çatlatabilir, parçalayabilir veya başka şekillerde korkunç şekillerde zarar verebilir .

3. Kuru Meyve
Kurutulmuş meyveler kıvamda çok yapışkan ve çiğnenebilir olabilir, bu nedenle kalıntıların dişlerinize yapışması çok daha olasıdır. Şekerli kuru meyve dişlerinizde uzun süre kalırsa zarar verir. Kuru üzüm, kuru kayısı, kuru erik atıştıracaksanız, ağzınızı sade su ile iyice durulayı.

4. Alkol
Alkollü içecekler de dişleriniz üzerinde çok olumsuz bir etki yapabilir. Alkol doğal olarak ağzı kurutur. Dişlerinizin ve diş etlerinizin kuru kalması diş eti hastalığına ve diş eti iltihabına daha yatkın hale getirir. Dahası, kronik alkol tüketimi genel tükürük akışını azaltabilir. Diş Sağlığını Korumak İçin 6 Doğal İlaç

Beyaz şarap da genellikle kırmızı şaraptan daha asidiktir.

5. Ekmek
Beyaz ekmeğin içindeki basit karbonhidratlar çok kolay parçalanarak ağzınızdaki tükürükte çözülür. Etrafta dönüp dururlar, değerli diş minenizi eritmek için bir asit seli dökerler. Beyaz ekmek ayrıca çiğnerken oldukça “sakızlı” ve “yapışkan” bir kıvam alır, böylece küçük parçacıklar dişlerin arasına kolayca sıkışabilir. Bu, kendini daha fazla diş çürümesine ve iltihaplı diş etleri olarak gösterir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
465TakipçilerTakip Et
230TakipçilerTakip Et

En Popüler