Ana SayfaAİLEPETKöpeğe Çiğ Yumurta Vermenin Yararları ve Riskleri

Köpeğe Çiğ Yumurta Vermenin Yararları ve Riskleri

İster köpeğinizi tamamen çiğ gıda ile besleyin, ister sadece köpeğinizin mamasına eklemek için bazı taze takviyeler arayın, çiğ yumurta popüler bir seçimdir. Köpeği çiğ yumurta ile beslemenin besinsel faydaları vardır, ancak riskleri de vardır.

Köpeklere Çiğ Yumurta Vermenin Riskleri
Veteriner hekimlerin endişe duyduğu risklerden biri, salmonella gibi gıda kaynaklı hastalık olasılığıdır. Bakteriler e. Coli, listeria ve salmonella, bu patojenleri öldürmek için pişirmenin olmadığı herhangi bir çiğ gıdada sorun olabilir. Köpeklerde Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Biyotin Eksikliği ve Avidin
Yumurta akı avidin bakımından yüksektir ve biyotin emiliminde sorunlara neden olabilir. Yumurta sarısında bulunan biyotin veya B7 vitamini, köpeğin sağlığı için kritik öneme sahiptir ve biyotin işlemedeki bozulma, hücre büyümesine ve yağ metabolizmasına zarar verebilir, ayrıca bir köpeğin tüy ve deri sağlığını etkileyebilir.

Yumurta Kabuğu Tehlikeleri
Köpeğe yumurta kabuğu da dahil olmak üzere çiğ yumurta yemesine izin vermek boğulma tehlikesini getirebilir. Ayrıca, köpeğin diş etlerini bir parça keserse diş problemlerine neden olabilir. Yumurta kabuklarını kurtrp blenderdan geçirerek verebilirsiniz.

Beslenme Dengesizliği
Yumurtalar, özellikle daha küçük bir köpeğe ve daha sık besliyorsanız, bir köpeğin beslenme dengesizliğini de bozabilir. Yumurtalar birçok harika besin içerirken, aynı zamanda kolesterol açısından da yüksektir. Köpek Sahipleri Dikkat: Akciğer Kurdu Ölümcül Olabilir

Köpeği Çiğ Yumurta Eklemenin Faydaları
Öte yandan, köpeklere çiğ yumurta vermenin risklerinden daha fazla yararı olduğunu iddia eden birçok kişi var. Çiğ yumurta beslemenin bazı faydaları şunlardır:

Yumurtalar mükemmel bir protein, linoleik asit, riboflavin, folat, demir, selenyum ve A ve B12 vitaminleri kaynağıdır.
Yağ asitleri yumurtalarda bulunur.
Yumurta kabukları, özellikle büyüyen köpekler için önemli olan kalsiyum ve fosfor içerir. Kabuklar ayrıca protein içerir.
Pişmiş yumurta köpekler için iyidir, ancak pişirme , amino asitler gibi besinsel faydaların bir kısmını yok ederek çiğ yumurtaları daha iyi bir seçenek haline getirir.
Bir köpeğin mamasına çiğ yumurtayı eklemek köpeğin yemeğini daha lezzetli hale getirebilir. Köpek Sahibinin Bilmesi Gereken Hayat Kurtarıcı İpucu

Köpekler Ne Sıklıkta Yumurta Yiyebilir?
İster çiğ ister pişmiş yumurta beslemeye karar verin, bunlar köpeğinize ölçülü olarak verilmelidir. Günde bir veya her gün bir tane ile başlayabilir ve kilo almaya başlarsa bu programı değiştirmeniz gerekip gerekmediğini görmek için köpeğinizin ağırlığını izleyebilirsiniz. Uygun miktarı belirlemenin bir başka yolu da, yumurtaları köpeğinizin günlük kalorisinin %10’unda tutmaktır ve bir yumurta yaklaşık 70 kaloridir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
465TakipçilerTakip Et
230TakipçilerTakip Et

En Popüler