Ana SayfaHAYATEn Güvenli Tencere Seti Hangisi?

En Güvenli Tencere Seti Hangisi?

Tencere seti almaya karar verdiğinizde karşınıza birçok alternatif çıkacaktır. Basit gibi görünse de tencere satın almak kolay bir iş değildir. Yanlış tercihiniz sağlık açısından bir çok risk oluşturabilir.

1. Yapışmaz Tencere
Bu en popüler tenceredir ve aynı zamanda en tartışmalıdır. Çevresel Çalışma Grubuna göre yapışmayan kaplamalar “3-5 dakika gibi kısa bir sürede 1000 dereceye ulaşabilir ki bu da ikisi kanserojen olmak üzere toplam 15 toksik gaz ve kimyasalı açığa çıkarabilir”. Yapışmaz tava ve tencereleri kullanırken yapılan hatalar

Yapışmayan tencereleri açık alev veya diğer ısı kaynağı üzerinde gözetimsiz bırakmayın ve pişirme sıcaklıklarını 450 derecenin altında tutun.
Yapışmayan tencere veya tavalarda metal eşyalar kullanmayın.
Bu tencere ve tavaları sadece sünger ile elde yıkayın.
Yüzeyinde en küçük bir hasar meydana gelirse kesinlikle kullanmayın.
Evcil kuşlarını mutfaktan uzak tutun.

2. Paslanmaz Çelik Tencere
Nikel, krom ve molibden gibi farklı metallerin bir karışımıdır. Bu metaller gıdalara geçebilir, ancak tencere hasar görmediği takdirde, gıdaya girmesi çok az miktarda olacaktır. Çelik tencereleri parlatmanın kolay ve ilginç yolu

Yapışmayan yüzeylerde olduğu gibi, paslanmaz çelik tencerenin temizleme işlemi için aşındırıcı maddeler kullanmaktan kaçının.

3. Alüminyum Tencere
Alüminyum, özellikle asitli maddelerle pişirdiğinizde gıdaya sızabilecek yumuşak ve oldukça reaktif bir metaldir. Alzheimer gibi bazı hastalıklara neden olabilir. Alüminyum her yerde bulunur. Yerkabuğundaki en bol üçüncü elementtir. Hava, su ve toprakta bulunur. Alüminyum alımını önlemek neredeyse imkansızdır ve alüminyum tencere alımı için muhtemel miktarı nispeten azdır. Daha ihtiyatlı bir görüşten yaklaştığımızda, en azından alüminyumun güvenilirliği konusunda kesin kanıt elde edilinceye kadar tencere kullanımına sınır getirebiliriz.

Diğer tencere setlerinde olduğu gibi, tencere ne kadar yıpranmış olursa, emilebilir alüminyum miktarı da o kadar yüksek olur. Alüminyum çok reaktif olduğundan, oldukça asitli veya tuzlu gıdaları pişirmemeye veya saklamamaya özen gösterin.

4. Döküm Demir Tencere
Döküm, dayanıklılığı ve hatta ısı dağılımı ile bilinir. Pişirme sırasında bir miktar demir gıdaya geçebilir. Ancak diğer tencerelerde olduğu gibi zararlı değildir. Hatta gıdalar için katkı maddesi olarak nitelendirilir. Döküm demirin yapışmaz kalitesi, yağlanmasından gelir. Döküm tencere veya tavanız paslanırsa

5. Bakır Tencere
Bakır, ısıtıldığında gıdaya sızar; FDA’ya, genel kullanım için çizgisiz bakır kullanılmasına karşı dikkatli olunmasını ister. Buna göre, pişirme yüzeyleri genellikle kalay, nikel veya paslanmaz çelik ile kaplanır. Kaplamalı bakır tencere hasarlı veya temizlenmişse koruyucu tabakasını kaybedebilir. “Koruyucu” yüzeydeki metallerin yemeğinize de zarar verebileceğini unutmayın. Bakır kullanımda dikkat edilmesi gerekenler

6. Seramik, Emaye, Cam Tencere
Bunlar genellikle güvenli seçenekler. Sağlıkla ilgili kaygılar, kurşun veya kadmiyum gibi tencere yapımı, sırlama veya süsleme işlerinde kullanılan bileşenlerden seramik ve mine gövdesinde kullanma konusunda endişe yaratır. ABD’de bu yüksek toksik maddelerin her ikisi de aşamalı olarak veya en azından tencere imalatında sınırlıdır. Etiketinde “Yemek için değil” yazıyorsa, yiyecek için kullanmayın! Tencere seçerken seramik mi, granit mi tercih edilmeli?

7. Bambu Tencere
Bambu, reaktif değildir ve gıdaya zararlı etkileri olmadığı düşünülür ancak kullanımları sınırlıdır: Yumurtayı bambuya kızartamazsınız.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
475TakipçilerTakip Et
224TakipçilerTakip Et

En Popüler