Ana SayfaSAĞLIKMor(Kırmızı) Lahananın 8 Etkileyici Faydası

Mor(Kırmızı) Lahananın 8 Etkileyici Faydası

Kırmızı lahana olarak da adlandırılan mor lahana, daha güçlü kemikler ve daha sağlıklı bir kalp için faydalı bitki bileşikleri açısından daha zengindir.Mor lahananın ayrıca iltihaplanmayı azalttığı ve bazı kanser türlerine karşı koruduğu düşünülmektedir. Dahası, çiğ, pişirilmiş veya fermente edilebilecek ve çeşitli yemeklere eklenebilecek, inanılmaz derecede çok yönlü bir sebzedir.

İşte mor lahananın 8 etkileyici sağlık yararı, hepsi de bilim tarafından destekleniyor.

1. Besinler açısından zengin
Kalorisi düşük olmasına rağmen, mor lahana etkileyici miktarda besin içerir. Lahana suyunun faydalarını biliyor musunuz?
Bir bardak (89 gram) kıyılmış, çiğ, mor lahana aşağıdaki maddeleri içerir :

Kalori: 28
Protein: 1 gram
Karbonhidrat: 7 gram
Lif: 2 gram
C Vitamini: Günlük Değerin% 56’sı (DV)
K Vitamini: DV’nin% 28’i
B6 Vitamini: DV’nin% 11’i
A Vitamini: DV’nin% 6’sı
Potasyum: DV’nin% 5’i
Tiamin: DV’nin% 5’i
Riboflavin: DV’nin% 5’i
Mor lahana ayrıca az miktarda demir, kalsiyum, magnezyum , fosfor, bakır ve çinko sağlar.

2. Güçlü bitki bileşimlerine sahiptir
Mor lahana, hücresel hasara karşı korunmaya yardımcı olan harika bir antioksidan kaynağı ve diğer faydalı bitki bileşikleridir. Antioksidanları; C vitamini, karotenoidler ve antosiyaninler ve kaempferol gibi flavonoid antioksidanları içerir. Aslında, genellikle yeşil lahanalardan daha fazla miktarda içerir. Lahana çorbası diyeti hakkında bilmeniz gerekenler

3. İltihapla mücadeleye yardımcı olur
Mor lahana, birçok hastalığa katkıda bulunduğu düşünülen iltihapla mücadeleye yardımcı olabilir. İlginç şekilde, lahana yapraklarının cilde uygulanması da iltihaplanmayı azalttığı görülmektedir.

4. Kalp sağlığını iyileştirebilir
Lahanaya karakteristik rengini veren flavonoid antioksidanlar olan antosiyaninlerin içeridiğir. Büyük bir çalışma, düzenli olarak antosiyanin bakımından zengin yiyecekler yiyen kadınların, bu yiyeceklerden daha az yiyenlere kıyasla% 11–32 oranında daha düşük kalp krizi riskine sahip olduğunu göstermiştir.

5. Kemiklerinizi güçlendirebilir
Mor lahana, C ve K vitaminleri ve ayrıca daha az miktarda kalsiyum, mangan ve çinko gibi kemikten yararlanan besinler içerir. Örneğin, 1 bardak (89 gram) çiğ mor lahana, C vitamini için DV’nin yaklaşık% 56’sını içerir ve bu, kemik oluşumunda rol oynar ve kemik hücrelerinin hasardan korunmasına yardımcı olur. Zencefilli kırmızı lahana turşusu tarifi

6. Bazı kanserlere karşı koruma sağlayabilir
Araştırmalar , lahana da dahil olmak üzere, lahananın da dahil olduğu yüksek sebze alımını % 18 daha düşük kolon kanseri riski ile ilişkilendirmektedir. Potansiyel sebzelerce zengin diyetler de daha düşük meme kanseri riski ile ilişkilendirilmiştir.

7. Bağırsak sağlığını artırabilir
Mor lahana, bağırsaklarınızın fonksiyonunu iyileştirebilir. Lahana aynı zamanda bağırsaklarınızı sağlıklı tutan ve yiyecekleri daha kolay sindirmesini sağlayan iyi bir lif kaynağıdır.

8. Diyetinize eklemek kolay
Mor lahana inanılmaz derecede çok yönlü bir sebzedir. Çiğ veya pişmiş olarak yiyebilirsiniz ve çeşitli yemeklere iekleyebilirsiniz. Bağışıklığınızı güçlendirecek içecek tarifleri

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
465TakipçilerTakip Et
230TakipçilerTakip Et

En Popüler