Ana SayfaHAYATPRATİKYün Kazak Yıkamanın 7 Doğru Yolu

Yün Kazak Yıkamanın 7 Doğru Yolu

Yün kazakları, her zaman elde ve ılık su ile yıkamak en iyi yöntemdir. Kesinlikle soğuk ve sıcak su kullanılmamalı ve uzun süre suda bekletilmemelidir. Yıkama işlemi sırasında yünlü giysinizin gereksiz şekilde deforme olmaması için bu talimatları uygulayın.

1. Çamaşır Makinesi Kullanmayın

Çamaşır makinenizin temizleme döngüsündeki sürtünme yün liflerine zarar verir. Isı ve sabun giysiyi küçültür ve onu yumuşak dokusundan daha sert bir madde hissine dönüştürür. 10 çevre dostu yıkama önerisi

Etiketinde “yalnızca kuru temizleme” ibaresini görseniz de tercihiniz elle yıkamak olmalı. Yumuşak bir deterjan veya bebek şampuanı kullanın.

2. Suda Bekletin

Yıkamadan önce kazağı 5 dakika suda bekletin. Bu teknik, yünün küçülmesini önleyecektir.

Deterjanı, suya önceden karıştırın, direkt kazağın üzerine dökmeyin. Sabunların keçeleşmeyi artırması nedeniyle çok az miktarda ilave ettiğinizden emin olun. Bir çorba kaşığı deterjan, orta veya büyük bir kazak için yeterlidir. Çamaşır yıkamayı kolaylaştıracak 9 öneri

3.Renkleri Soldurmayın

Renkli yün kazakların renginin solmaması için suyun içine 1 tatlı kaşığı kadar şap ya da tuz ekleyin. Bu sayede hem renkli kazakların renklerini koruyacak hem de kazakların çekmesini önleyeceksiniz.

4. Suyu Nazikçe Sıkın

Kazağı, çok fazla sıkıştırmadan ve çekiştirmeden yıkamaya özen gösterin. Yün, kolayca gerilme ve şeklini kaybetme eğiliminde olduğundan suyunu sıkarken de dikkatli olun.

Kazağı yıkama suyunun içinde asla 15 dakikadan daha fazla bırakmayın. Soğuk su ile durulama yapmak gerekiyor ise bu durulama sadece 1 defadan fazla olmamalıdır. Çamaşır suyunu kendiniz yapın

5.Amonyak Ekleyin

Yün kazakları yıkadıktan sonra son durulama suyunun içerisine sadece 2 ya da 3 damla kadar amonyak ekleyin. Sonrasında yün kazağı bu suyun içerisinde sadece 2 dakika kadar bekletin. Bu sayede yün kazağınız yeni aldığınız günkü gibi pırıl pırıl olacaktır.

6. Asmayın

Islak yün kolayca uzar, asla sıkıştırarak sıkmayın ya da asmayın. Kazağın suyunu hafif hafif bastırarak çıkarın. Düz bir zemine temiz bir havlu koyun ve kazaktaki fazla suyu bu havluyla alın. Kurutmak için de düz bir zemini tercih edin. Eğer kazağı asarsanız, sarkmasına neden olacaksınız demektir.

7. Kurutma
Kazağı doğrudan ısı veya güneş altında kurutmaktan kaçının. İşlemi hızlandırmak için çamaşır kurutma makinesi kullanmayın. Kazağı düz bırakmak için katlanabilir bir elbise rafı kullanabilirsiniz. Ev yapımı çamaşır yumuşatıcısı

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
465TakipçilerTakip Et
230TakipçilerTakip Et

En Popüler