Ana SayfaEvBoya Neden Soyulur Veya Kabarır? Nasıl Önlenir?

Boya Neden Soyulur Veya Kabarır? Nasıl Önlenir?

Boya kabarmasının birçok nedeni vardır, ancak nem hem iç hem de dış duvarlarda boyanın soyulmasına veya kabarmasına neden olan yaygın bir nedendir.

Pencere ve kapı çerçevelerine nem girmesini önlemek için, çevreye uygun bir sızdırmazlık maddesi uygulayın.
Duvarlarda kabarma veya soyulma fark ederseniz, hazırlık ve boyamadan önce bu sorunu çözmeniz gerekir. Boya arızası kaynağı olarak nem üç genel kategoriye ayrılır: sistemik nem, yapısal olarak nem ve insan hatasından kaynaklanan nem. Evinizin Havası Nemli Mi Kuru Mu?

1. Yüksek nem içeriği
Banyolar, mutfaklar ve çamaşır alanları, evde yüksek nem içeriğine sahip olabilecek üç odadır. Bu odalarda yetersiz havalandırma varsa, su buharı birikmesi nihayetinde boyanın bozulmasına neden olabilir ve küf ve mantar için mükemmel üreme alanı sağlayabilir.

Havalandırması yetersiz olan veya pencereleri açılmayan odalarda, odadan nem buharının dışarı atılmasını sağlamak için bir emme fanı takılmalıdır. Evdeki Rutubetten Kurtulmak İçin Çözümler

2. Çimento esaslı malzemelerde tuz oluşumu
Kabarma, çimento veya taştaki tuzlar yüzeyde ortaya çıktığında beyaz kristaller olarak görünür. Gözetimsiz bırakılırsa, kabarma baz katın daha fazla bozulmasına yol açabilir. Aynı zamanda suyun bir yerden girmekte olduğunun bir göstergesidir ve alçı boyamadan veya tamir etmeden önce, sorunun altta yatan nedeninin ele alınması gerekir.

3. Yanlış hazırlık
Yanlış hazırlanmış yüzeylere yeni boya uygulandığında ürün pul pul dökülebilir veya soyulabilir. Uygun hazırlık ve son işlem boyalı yüzeylerin nem tahribatından korunmasını sağlar. Rutubeti Yok Etmek İçin Ev Yapımı Sprey

Kabarmalar nasıl önlenir?

Pencere ve kapı çerçeveleri etrafına nem girmesini önlemek için, çevreye uygun bir sızdırmazlık maddesi uygulayın. Ayrıca, boyanmamış ahşap kaliteli bir iç veya dış sızdırmazlık maddesi ile kapatılmalıdır. Evin içindeki nem veya nemli belirtileri giderin. Banyo, duş, lavabo ve tuvaletlerin etrafını kapatın. Yağmurdan sonra dış duvarlara, sertleşmemiş çimento üzerine veya düzgün kurumamış ahşap üzerine asla nemli bir yüzeye boya uygulamayın.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
467TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler