Ana SayfaEvKireçlenen Ütü Nasıl Temizlenir?

Kireçlenen Ütü Nasıl Temizlenir?

Ütüler, içinde konan su nedeniyle ve kimi zamanda tabanına yapışan kumaş iplerinin yanmasıyla kirlenir. Isındığında, bu kirler, su ve buhar ile dışarı çıkarak ütülenmekte olan giysiye zarar verir.  Ütünün dikey buhar özelliği nasıl kullanılır?

Kireçlenen Ütü Nasıl Temizlenir?

Kireçlenmenin giderilmesini sağlamak için; bir tanesi doğal malzemelerle, bir tanesi kimyasal malzemelerle olmak üzere, iki farklı yöntem vardır. Ancak, bu ikisini de denemeden önce gözden geçirmeniz ve denemeniz gereken bir ilk işlem vardır. Son yıllarda üretilen bütün ütüler, kirece karşı koruma özellikleri ile üretilmektedir. Ütünüzde, kullanma kılavuzuna bakarak bulabileceğiniz, bir kireç çubuğu takılır. Ütü izleri nasıl yok edilir?

tuz-ile-utu-temizligiBu çubuğu çıkartarak, temizleyip tekrar yerine takmanız gerekmektedir. Bu temizleme işlemini yaptıktan sonra, ütünüze yeni su koyarak, en yüksek ısıya getirmeniz ve çalıştırmanız gerekir. Çalıştırdıktan sonra, yeterli ısıya ulaşan ütünüze, üst üste 5-6 kere, kuvvetli buhar püskürtme işlemi yaptırmalısınız. Aynı şekilde, su püskürtmeyi de 5-6 kere yapmalısınız. Bu işlemden sonra ütünüz düzelmedi ise diğer iki seçeneği tercih edebilirsiniz. Ütü ve alüminyum folya ile vakum yapabilirsiniz

Ütü Bakımı İçin Kimyasal Ürün

Kireçlenen ütünüzün, su koyma haznesini kullanacaksınız. Yarım çay bardağı kireç çözücüyü, 2 su bardağı su ile karıştırarak, ütünüzün içine boşaltınız. 10 dakika kadar yüksek ısıda çalıştırınız. Buhar ve su püskürtme işlemlerini yapınız. Sonra, ütünüzün içindeki bu karışımı boşaltınız ve tüm hazne dolana kadar ütünüze su alınız. Tekrar en yüksek ısıda 5 dakika çalıştırınız ve su ile buhar püskürtme işlemlerini yapınız. Bu suyu da boşaltıp, ütünüzün soğumasını bekleyiniz. Sonra yeniden su doldurup, eski bir kumaş üzerinde birkaç kez ütüleme yapınız. Giysilerin ütüden zarar görmesi nasıl önlenir?

Ütü Bakımı İçin Doğal Ürün

Elma sirkesi veya daha çok bilinen adıyla; beyaz sirkeyi kullanacaksınız. Sirkeyi sulandırmadan, ütünün su haznesine boşaltınız. Yüksek ısıda çalıştırınız ve su ile buhar püskürtme işlevlerini kullanınız. Sonra bu sirkeyi boşaltıp, yeni su koyarak, yüksek ısıya getirerek püskürtme işlevlerini kullanınız. Bu seçenekte, ütünüzün ve giysilerin bir miktar sirke kokma ihtimalini göz önünde bulundurunuz.Ütünüzün Tabanını Temizlemenin Kolay Yolu

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
476TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler