Ana SayfaSAĞLIKUyku Apnesi Belirtileri

Uyku Apnesi Belirtileri

Uyku apnesi, uyku sırasında solunumum saniyeler içinde durmasıdır. Uyku apnesi olan kişiler asla iyi bir gece uykusu alamazlar ve uyku yoksunluğu gelişebilir. Bu uyku bozukluğu tedavi edilmezse ciddi komplikasyonlara yol açabilir ve hatta yaşamı tehdit edebilir.

Uyku Sırasında Solunumun Durması
Uyku apnesi olan kişiler uykuları sırasında sıklıkla nefes almayı bırakırlar. Beyin tipik olarak solunum sürecini yeniden başlatmak için uyarılar gönderir; bu gece boyunca birçok kez ortaya çıkabilir. Daha ciddi durumlarda, duraklamaların her biri 90 saniyeye kadar sürebilir.Uyku Apnesi İçin Ev İlaçları

Bu semptomla ilgili zorluk, genellikle sabahları hatırlayamamanızdır. Öte yandan, uyku partneriniz yatağınızın yanından tekrarlanan sessizlikleri fark etmeye başlayabilir.

Yüksek sesle horlama
Çoğu durumda, uyku apnesi tıkalı bir hava yolunun bir sonucudur. Bu, boğazın arkasındaki aşırı dokudan kaynaklanabilir. Beyniniz sizi nefes almayı yeniden başlatacak kadar uyandırdığında, büyük miktarda hava girişi fazla dokuda titreşimlere neden olabilir ve bu da yüksek sesle horlamaya neden olur .

Boğulma ve nefes nefese kalma
Solunumun kesilmesi, ciğerlerinize biraz oksijen almak için boğulma veya nefes nefese kalma ile birlikte gelir. Bu, bazı uyku apnesi hastalarının gerçekten uyandığı bir noktadır. Yine de beyin çok karmaşıktır ve çoğu zaman bilinç seviyeniz yeniden nefes almaya başlayacak kadar uyanır. Uykuda Diş Gıcırdatmaktan Nasıl Kurtulursunuz?

Ter içinde uyanmak
Apne dönemlerinden sonra, nefes almak için daha çok çalıştığınız için ter içinde uyanabilirsiniz. Bu, gece boyunca ve art arda birçok gece olduğunda, diğer semptomlardan herhangi birinin de olası uyku apnesine işaret edip etmediğini düşünün.

Gündüz uykusuzluk
Gece boyunca sürekli nefes almak için uyandığınız için, sadece parçalanmış ve kalitesiz uykunun tadını çıkarırsınız. Gece çok hafif uyuduğunuz için, bütün gece “uyumuş” olmanıza rağmen sabahları hala yorgunsunuzdur.

Ruh hali
Uyku apnesi olan kişilerde uyku sırasında tekrarlanan kesintiler, her gece ihtiyaç duydukları onarıcı uykuyu almalarını çok zorlaştırır. Bu, gün boyunca ruh hali değişimlerine yol açabilir. Kendinizi daha sinirli, sabırsız veya depresif hissedebilirsiniz. Uykuda Ağızdan Salya Neden Akar?

Konsantrasyon Problemleri
Uyku eksikliği, zamanla konsantrasyon ve hafıza ile ilgili sorunlara yol açabilir . Dikkat süreniz de etkilenebilir; bu, iş performansınızı veya ailenizle olan ilişkilerinizi etkileyebilir.

Diğer Fiziksel Belirtiler
Gündüz semptomları genellikle önce uyku apnesine işaret eder. Sabahları uykulu hissetmekle birlikte uyku apnesi sabah baş ağrılarına, ağız kuruluğuna ve boğaz ağrısına neden olabilir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
467TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler