Ana SayfaSAĞLIKKİLO VERMEEkmek Yemeyi Bıraktığınızda Olan 8 Şey

Ekmek Yemeyi Bıraktığınızda Olan 8 Şey

Düşük karbonhidrat çılgınlığı güçleniyor. Ekmek bitti. Makarna abartılıyor. Diyet yapanlar, karbonhidrat alımlarının ne kadar düşebileceğini deniyorlar. Ancak tahıllar her şeyden farklıdır. Dolayısıyla, rafine tahılları, tam tahılları veya genel olarak karbonhidratları kesiyor olsanız da, etkiler büyük ölçüde değişebilir.

Karbonhidrat alımınızı azalttığınızda, fark ettiğiniz ilk şey, kilonun ne kadar hızlı, hatta sihirli bir şekilde düştüğüdür. Ama kaybettiğiniz yağ değil sudur. Diyetisyenler, Karbonhidratlar vücutta glikojen şeklinde depolandığında, her gram karbonhidrat, ağırlığının üç ila dört katı suda depolar. Karbonhidratları kesip glikojen depolarınızı kullanmaya başladığınız anda, önemli miktarda su ağırlığı kaybedersiniz. Paleo Diyeti Nedir?

Karbonhidratlar beynin ana enerji kaynağıdır. Kişi karbonhidratı kestiğinde, özellikle glikojen depoları azaldığında ve tükendiğinde, beyin çalışması zorlanır. Tüm glikojen gittiğinde, vücudunuz yağı parçalar ve keton adı verilen küçük karbon parçalarından kaçar. Sonuç: ağız kokusu, ağız kuruluğu, yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi, uykusuzluk, mide bulantısı ve beyin sisi. Temel olarak, grip olmuşsunuz gibi hissedersiniz.

Rafine karbonhidratlar, kan şekeri seviyenizi yükseltir. Lif bakımından zengin tam tahılları tercih etmenin, kan şekeri seviyelerinin düşmesini önleyerek iştahı önleyebilir.

Kestiğiniz tahıl türleri burada büyük bir fark yaratıyor. Kepekli tahıllar, enerji seviyelerini korumada kritik öneme sahip olan harika bir demir, magnezyum ve B vitamini kaynağıdır.

Yakın tarihli bir araştırmaya göre, tam tahıl alımı, ne kadar lif aldığınız konusunda önemli bir rol oynuyor. Bitkilerin, tahıllar gibi sindirilemeyen kısmı olan lif, yalnızca kan şekeri seviyelerini dengelemeye, obezite ve kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda dışkılama alışkanlıklarınızı da düzenli tutar. Asla Diyet Yapmayan Kadınların Zayıf Kalma Sırları

Karbonhidratların – ister tam isterse rafine olsun – beynin kendini iyi hissettiren nörotransmiter serotonin seviyesini artırıyor. Yani tam tahıllar gibi sağlıklı karbonhidratları kestiğinizde, zihinsel sağlığınız da onunla birlikte etkilenir.

Karbonhidratlar, hem dayanıklılık hem de direnç dahil olmak üzere tüm egzersizi beslemek için vücudun birincil enerji kaynağıdır. Karbonhidratları keserseniz enerjiniz düşecek. Vücudunuzda depolanan karbonhidrat seviyenizi düşürürseniz, kuvvet ve güç üretme kabiliyetiniz azalır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
224TakipçilerTakip Et

En Popüler