Ana SayfaGÜZELLİKCİLT BAKIMIKadınlarda Kelebek Hastalığının (Lupus) Belirtileri

Kadınlarda Kelebek Hastalığının (Lupus) Belirtileri

Kelebek hastalığı (Lupus) ya da tam adıyla Sistemik Lupus Eritematozus vücutta pek çok organı birden tutan romatizmal bir hastalıktır. Yüzde kelebek tarzında kırmızı döküntüyle karakterize olduğundan halk arasında kelebek hastalığı olarak bilinir. Lupus hastalığı otoimmün olarak tabir edilen hastalıklardandır.

Kelebek hastalığı kadınların doğurganlık yıllarında (15 ile 44 arasında) gelişir.

Bilim adamları lupusa neyin sebep olduğundan emin olmasalar da genetik olabileceği düşünülüyor.

Lupusun semptomları, açıklanamayan kilo kaybından döküntülere kadar çok farklıdır.

İşte kelebek (lupus) hastalığının belirtileri

Yüzünüzde Kelebek Şeklinde Bir Döküntü

Bu lupusun en yaygın belirtilerinden biri. Işığa duyarlı döküntüler (yani güneşe çıktığınızda meydana gelir), vücudun birçok yerinde kızarıklık ve hatta saç kaybı ve kafa derisindeki deri lezyonları. Kadınlarda Saç Dökülmesinin 10 Olası Nedeni

Eklem ağrısı

Eklem ağrısı hastaların yaklaşık yüzde 70’inde görülür ve genellikle lupusun ilk belirtilerinden biridir. Ancak romatoid artrit ile tamamen aynı değildir. Bilekler ve eller benzer şekilde etkilenirken, hastalık simetrik olmayabilir. Şişlik genellikle o kadar büyük değildir ve kalçalar, sırt ve boyun daha az etkilenir.

Nefes Darlığı veya Göğüs Ağrısı

Hastalığın akciğerlerin iç yüzeyine saldırarak sıvının dışarı sızmasına ve akciğerleri çevrelemesine neden olur. Bu zor nefes almaya neden olur.

Böbrek sorunları

Lupusun ana komplikasyonlarından biridir – öyle ki doktorlar lupus vakalarını böbrek tutulumu olanlar ve böbrek tutulumu olmayanlar olarak ikiye bölerler. Hemen müdahale edilmezse diyaliz ve nakle ihtiyaç duyulabilir. Yüzünüz Sağlığınız Hakkınızda Neler Söylüyor?

Zihinsel problemler

Beyin sorunları daha az yaygındır, ancak ortaya çıkarlar. Bazı hastalarda nöbet, kafa karışıklığı, baş ağrısı veya daha az spesifik nörolojik belirtiler geliştirir’.

Anemi

Lupusun, kan hücrelerinden oluşan bağışıklık sisteminizi doğrudan etkileyen bir hastalık olduğu için çok düşük beyaz kan hücresi sayısıyla kendini gösterir.

Yorgunluk

Yorgunluk lupusa özgü değildir. Ancak bağışıklık sisteminizde olan her şeyle birlikte, yorgunluğun diğer lupus semptomlarıyla birlikte gelmesi için doğaldır.

Ateş

Ateş genellikle lupus alevlenmeleri sırasında ortaya çıkar.

Açıklanamayan Kilo Kaybı

Ansızın kilo vermek, kanser de dahil olmak üzere bir dizi ciddi hastalığın göstergesi olabilir. Lupus söz konusu olduğunda, vücudunuzun bağışıklık sistemi kzayıf olduğu için kilo vermenize neden olabilir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler