Ana SayfaSAĞLIKKİLO VERMEDüşük Karbonhidratlı Meyvelerin Listesi

Düşük Karbonhidratlı Meyvelerin Listesi

Bazı düşük karbonhidratlı diyetler, en azından diyetin belirli bir kısmı için özellikle meyveden uzak durulmasını içerir. Bunun nedeni, meyvelerin doğal olarak oluşan şekerlerin yüksek miktarı nedeniyle çoğu sebzeden daha yüksek karbonhidrat içeriğine sahip olma eğiliminde olmasıdır.

Ancak bu şekerlerin hepsi kötü değildir. Meyvelerde bulunan üç şeker türü glikoz, fruktoz ve sakarozdur.

Glikoz, beyin ve kaslar ile vücuttaki diğer tüm hücreler için vücudun tercih edilen ve varsayılan enerji kaynağıdır. Gizli Karbonhidrat Bulunan Yiyecekler

Fruktoz, vücudun glikozu nasıl metabolize ettiğinden farklı olarak, yalnızca karaciğer tarafından metabolize edilir. Bazı araştırmalar düzenli olarak yüksek düzeyde fruktoz tüketmeye karşı uyarıda bulunsa da, bu tavsiye tüm meyve için değil, yüksek fruktozlu mısır şurubu veya agave nektarı gibi ilave fruktoz için geçerlidir.

Sükroz size “sofra şekeri” olarak daha tanıdık gelebilir, ancak bazı meyvelerde doğal olarak da bulunur. Vücudumuz, onu glikoz ve fruktoza parçalayacak ve daha sonra onu bu ayrı şekerlerin her biri olarak metabolize edecek bir enzimle donatılmıştır.

Bazı meyve türleri, çoğunlukla daha yüksek suları nedeniyle standart porsiyon başına daha az karbonhidrat içerir veya yüksek lif içeriği nedeniyle daha az emilebilir karbonhidrat içerir. Bu emilebilir karbonhidratlara genellikle net karbonhidratlar denir. Düşündüğünüzden Daha Az Karbonhidrat İçeren 9 Sebze

Lif bir karbonhidrattır, ancak vücudunuzun ememeyeceği bir şeydir, bu nedenle diğer karbonhidratların yaptığı gibi kan şekerinizi etkilemez. Bu yüzden bazı insanlar net karbonhidratı toplam karbonhidrattan daha önemli görür.

İşte en iyi düşük karbonhidratlı meyveler listemiz.

1. Karpuz
Bu mükemmel yaz meyvesi, karbonhidrat içeriğinde en düşük puanları alır. 100 dr karpuzda 7,55 gr karbonhidrat var. Lif oranı düşüktür, bu nedenle bu karbonhidratın çoğu emilir. Karpuz ayrıca A vitamini bakımından yüksektir ve daha az kalori sağlarken sizi dolduracak yüksek su içeriğine sahiptir.

2. Meyveler
Meyveler, karbonhidrat alımını izleyen insanlar için popüler bir seçimdir. Çilekler, tüm çilek türleri arasında en az karbonhidrata sahipken, böğürtlen en az net karbonhidrata sahiptir.

100 gr çilekte 7,68 gr karbonhidrat ve 2 g lif vardır.

100 gr böğürtlende,9.61 gr karbonhidrat, 5.3 g lif vardır.

Ahududu da mükemmel bir seçimdir. 100 gr da 5,44 gr karbomhidrat vardır Ayrıca diğer birçok besin arasında mükemmel bir antioksidan, potasyum ve C vitamini kaynağıdırlar. Ve bazı kronik hastalıkları önleyebilecek bileşikler olan fitokimyasallar içerirler. Karbonhidrat Alımını Bıraktığınızda Vücudunuzda Neler Olur?

3. Kavun
100 gr da 8.16 gr karbonhidrat ve 0,9 gr lif vardır.

4. Avokado
100 gr avokadoda 8,53 gr karbonhidrat ve 6,7 g lif vardır.

5. Şeftali
100 gr şeftali de 9,54 gr karbonhidrat ve 1,5 gr lif vardır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
224TakipçilerTakip Et

En Popüler