Ana SayfaEvBAHÇEPaslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri

Mangalınızı dışarıda bırakırsanız, paslı ızgara tellerini temizleme yöntemlerini bilmeniz gerekebilir. Izgara tellerini paslanmadan tutmak için dış mekanda bırakmayın.

Kullandığınız yöntem, hangi malzemeden yapıldığına bağlı olacaktır. Tipik olarak mangal ızgaraları paslanmaz çelikten veya başka bir tür metalden yapılır. Çoğu insan ızgarasını her kullanımdan sonra sert bir tel fırçayla temizler. Bu, çoğu ızgaradaki pası gidermede etkili olabilir, ancak paslanmaz çelik ızgaranın yüzeyine zarar verebilir. Aşağıda ızgara pası temizlemek için birkaç yöntem bulunmaktadır. Paslı Ütüyü Temizlemenin Kolay Yöntemi

Sirke ve Tuz

Paslı ızgara tellerini toksik olmayan bir maddeyle nasıl temizleneceğini öğrenmek, üzerlerinde yemek pişireceğiniz için önemlidir. Sirke ve tuz yenilebilir maddelerdir, ancak aynı zamanda pası da giderir. Bir kasede iki bardak sirke ve bir bardak tuzu karıştırın. Paslı ızgaralarınızı büyük bir çöp torbasına yerleştirin. Torbaya sirke ve tuzu dökün ve kapatın. Torbayı yere düz bir şekilde koyun ve ızgaranın gece boyunca ıslanmasına izin verin. Ertesi gün teli eski bir bezle pası silin. Tuz, pası kazımak için hafif bir aşındırıcı görevi görmelidir.

Sebze yağı

Izgara tellerine döküm tenceler gibi davranılmalıdır. Üzerine ne kadar çok pişirirseniz, ızgarayı yağlayan etler o kadar az yapışır. Yağ ayrıca pas oluşumunu da önler. Her kullanımdan sonra, ızgarayı yağlamak ve baharatlamak için ızgarayı bitkisel yağ ile kaplayın. Aerosol türü yağ kullanmayın. Paslı Su Muslukları Nasıl Düzeltilir?

Ticari Pas Sökücü

Pek çok ticari pas sökücü vardır. Bunlar genellikle iyi çalışır, ancak yemeğinizin yanında olmasını istemeyebileceğiniz toksik kimyasallar içerebilir. Bunun için paslı ızgara tellerini temizlemek için özel olarak yapılmış ticari bir pas sökücü satın alın.

Karbonat

Mümkün olduğu kadar fazla pası temizlemek için ızgara tellerinizi yumuşak bir fırça ile fırçalayın. Izgaranızı barbekünüzün üzerine koyun ve üzerine bolca karbonat serpin. Mangalınızı açın ve karbonatın köpürmeye ve pası gidermeye başladığını izleyin. Izgarayı kapatın ve soğumasını bekleyin. Telleri yumuşak bir fırça ile tekrar fırçalayın. Çatal Bıçak Takımınızda Paslı Lekeler Varsa

Tel Fırça Yöntemi

Izgara tellerindeki pası gidermenin en hızlı yöntemi tel fırça kullanmaktır. Izgarayı barbekünüzden çıkarın ve beton verandanıza veya araba yolunuza düz bir şekilde yerleştirin. Sert bir tel fırça ile pası fırçalayın. Ters çevirin ve diğer taraftaki pası fırçalayın. Izgarayı yan yatırın ve her metal basamağın arasına fırçalayın. Kalan pası eski bir bezle silin.

Zımpara kağıdı

Paslı ızgara tellerini zımpara kağıdı ile zımparalayın. Bu, pası etkili bir şekilde çıkaracaktır, ancak dikkatli olun çünkü ızgaranın yüzeyini de çizecektir. Paslı Çivilerle Bitkilerinizi Canlandırın

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
468TakipçilerTakip Et
228TakipçilerTakip Et

En Popüler