Ana SayfaEvBAHÇESaksıda Lale Nasıl Dikilir ve Bakılır?

Saksıda Lale Nasıl Dikilir ve Bakılır?

Özellikle uzun, soğuk bir kıştan sonra lalelerin güzelliği gibisi yoktur. Açık bahçe alanınız yoksa üzülmeyin laleler saksıda da harika bir şekilde büyüyor. Laleyi ev içinde veya balkonda da rahatlıkla yetiştirebilirsiniz.

Lale soğanlarını saksı dikmenin birkaç önemli fark dışında, onları bahçeye dikmekten farklı değildir. Lalelerin Vazoda Daha Uzun Yaşamasının Yöntemi

Lale soğanlarını bahçede yapacağınız kadar derine, kabaca altı ila sekiz santim derinliğe dikin.
Laleleri saksılara 1 santim aralıklarla dikebilirsiniz. Sadece lale soğanlarının dokunmadıklarından emin olun, çünkü bu çürümeye yol açabilir.
Soğanları dikildikten sonra, iyi sulayın.
Lalelerin çiçeklenmeye zorlamak için en az 10 haftalık soğuk sıcaklıklara ihtiyacı olduğunu unutmayın. Lale soğanının bulunduğu saksıyı dışarıya yerleştirerek (soğuk bir iklimde yaşıyorsanız) veya lale soğanı saksısını buzdolabınızın arkasına yerleştirerek soğukta kalmasını sağlayın. En az 10 hafta soğuduktan sonra, onları istediğiniz yere koyabilirsiniz, filizlenmeye başlayacaklar ve birkaç hafta sonra çiçek açacaklar.

Soğuk muamelesi sırasında kabı sulamanız gerekmez, ancak yaprakların ortaya çıktığını gördüğünüzde, sulanması gerekip gerekmediğini görmek için toprağı test edin. Yüzeyin bir veya iki santim altı kuruduğunda, su verin.

Saksıda lalelerin bakımı oldukça kolaydır. Saksıyı, yapraklar filizlenmeye başladığında parlak ışık veya tam güneş alacağı bir alana yerleştirin. Toprağın üst kısmı kuruduğunda onları sulayın ve soğanların çürümemesi için saksıdan suyun dişarıya çıkıp çıkmadığını kontrol edin.

Hepsi bu. Çiçeklerin tadını çıkarın ve saksı toprağının kurumasına izin vermeyin.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
224TakipçilerTakip Et

En Popüler