Ana SayfaSAĞLIKVücudunuz İçin Daha Kötü Hangisi: Şeker mi Tuz mu?

Vücudunuz İçin Daha Kötü Hangisi: Şeker mi Tuz mu?

Bu günlerde, ‘her şey ölçülü’ demek, her yerdeki sağlıklı besinler için bir savaş haline geldi, ancak söz konusu şeker ve tuz olduğunda duruyoruz. Her ikisi de sağlığımızda temel rol oynasa da (örneğin beyin enerji için şekere ihtiyaç duyuyor ve kasların kasılması için tuza ihtiyacı var), aşırı tüketildiğinde çok çeşitli sağlık sorunlarına da neden olabilir. Peki hangisi daha zararlı?

Şeker
Rafine şeker zararlı meyvelerde bulunan değil. Beyaz şeker, yüksek fruktozlu mısır şurubu, şeker kamışı, buharlaştırılmış şeker kamışı, esmer şeker – vücut üzerinde benzer bir etkiye sahip olup, kan şekeri düzeylerini yükselterek insülin üretimine neden olur. Vücut, şekeri enerji olarak kullanmak için kandan hücrelere taşımak için insülin salgılar.

Genel olarak, bu süreç sorunsuzdur, ancak fazla miktarda şeker tükettiğinizde, vücudunuzun yağ depolama becerileri aşırı hızlanır. İnsülin üretimindeki artış insülin direncine yol açarak vücudu daha fazla insülin üretmeye zorlayabilir ve bu da daha fazla yağ depolanması demektir. Zamanla, insülin direnci ve ardından aşırı şeker tüketiminden kaynaklanan kilo alımı, tip 2 diyabetin gelişmesine yol açabilir.

Daha da kötüsü, aşırı şeker, özellikle rafine şeker tüketimi, vücudun metabolizmasında değişikliklere ve sonunda çeşitli kronik hastalıklara dönüşebilen aşırı iltihaplanmaya yol açabilir. Fruktoz adı verilen şeker molekülleri sadece karaciğer tarafından işlenir. Karaciğer çok fazla fruktoz işleydiğinde bu reaksiyonu artan anormal kolesterol seviyeleri, yüksek tansiyon, yağlı karaciğer hastalığı, metabolik sendrom ve kalp hastalığı risklerine bağlayan birkaç çalışma ile bir metabolik zincir reaksiyonu meydana gelebilir.

Tuz
İnsan vücudunun sıvıları düzenlemek ve hücreler arasında elektrik yüklerini taşımak için tuza ihtiyacı vardır. Çoğu sağlıklı insan, ölçülü miktarda tuz kolayca işlenir ve aslında vücut tarafından gereklidir, ancak fazla miktarlar uzun dönemde sağlık sorunlarına neden olabilir. Günde 2.300 miligramdan daha az sodyum tüketmesini önermektedir.

Uzmanlar, yıllarca sodyumun vücutta sıvı tutulmasına ve kan damarlarında basınç artışına neden olarak yüksek tansiyona neden olduğuna inanıyorlardı. Bununla birlikte, tuz ve yüksek tansiyon arasındaki bağlantı giderek daha fazla incelenmektedir.

Fazla tuzla ilgili büyük bir problemin büyük kısmının tuzluktan ziyade işlenmiş gıdalardan geliyor. Bu yiyeceklerin yağ ve kalorileri daha yüksektir ve evde hazırlanan taze yiyeceklerden daha az besin sağlar.

Sonuç olarak her ikisi de ölçülü olarak tüketildikleri sürece özellikle tehlikeli değildir, ancak aşırı şeker tuzdan daha zararlı.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
467TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler