Ana SayfaSAĞLIKGıda Zehirlenmesi Riskini Nasıl Azaltabilirsiniz?

Gıda Zehirlenmesi Riskini Nasıl Azaltabilirsiniz?

Gıda zehirlenmesi, bakteri, virüs veya toksinlerle kontamine olmuş gıdaları yemenin neden olduğu bir hastalıktır. Mide krampları, ishal, kusma ve hatta ölüm gibi bir dizi semptomla sonuçlanabilir.

Gıda zehirlenmesi riskinizi en aza indirmenize yardımcı olacak bazı basit ipuçları:

İyi hijyen uygulayın: Yemek hazırlamadan önce ellerinizi sabun ve sıcak suyla yıkayın. Her zaman çiğ et ve kümes hayvanlarına dokunduktan hemen sonra ellerinizi yıkayın. Gıda Zehirlenmesi Belirtileri

Çiğ et ve kümes hayvanlarını yıkamaktan kaçının: Bu, bakterileri öldürmez – sadece diğer yiyeceklere, pişirme kaplarına ve mutfak yüzeylerine yayar.

Aynı aletleri kullanmaktan kaçının: Özellikle çiğ et ve kümes hayvanları için ayrı doğrama tahtaları ve bıçaklar kullanın.

Son kullanma tarihini göz ardı etmeyin: Sağlık ve güvenlik açısından son kullanma tarihinden sonra yiyecekler yenilmemelidir. Yiyeceklerinizin son kullanma tarihlerini düzenli olarak kontrol edin ve yiyecekler iyi görünüyor ve kokuyor olsa bile, geçtikten sonra çöpe atın.

Eti iyice pişirin: Kıyma, sosis ve kümes hayvanlarının ortasına kadar piştiğinden emin olun. Pişirdikten sonra meyve suları berrak olmalıdır.

Taze ürünleri yıkayın: Önceden paketlenmiş olsalar bile yapraklı yeşillikleri, sebzeleri ve meyveleri yemeden önce yıkayın. Kalan Pilavdan Gıda Zehirlenmesi Olabilirsiniz

Yiyecekleri güvenli bir sıcaklıkta tutun: 5–60 derece arası bakterilerin büyümesi için ideal sıcaklıktır. Kalan yiyecekleri oda sıcaklığında bekletmeyin. Bunun yerine, onları doğrudan buzdolabına koyun.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
467TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler