Ana SayfaHAYATNASIL YAPILIR?Peynir Nasıl Dondurulur?

Peynir Nasıl Dondurulur?

Peyniri dondurmaya karar verirseniz, kalite kaybını en aza indirmek için atabileceğiniz birkaç adım vardır.

Hazırlık
İlk olarak, peyniri saklamak için uygun şekilde hazırlayın. Tek seferde kullanabileceğiniz miktarlara bölün. Büyük kalıp peyniri en fazla 500 gramdan fazla dondurmayın. Peynir ayrıca dondurulmadan önce rendelenebilir veya dilimlenebilir.

Ürün orijinal ambalajında ​​veya folyo veya peynir kağıdına sarılarak saklanabilir. Dilimlenmiş peynir yağlı kağıtla ayrılmalıdır. Krem Peynir Dondurulabilir Mi?

Sarılı peynir daha sonra hava geçirmez bir kilitli torbaya veya kaba yerleştirilmelidir. Bu, kuru havanın peynirin içine girmesini ve dondurucu yanmasını önlemek için gereklidir.

Dondurma
Büyük, yıkıcı buz kristallerinin oluşmasını önlemek için peyniri mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde en az -23 °C)dereceye kadar dondurun. Varsa, dondurucunuzdaki hızlı dondurma işlevini kullanın.

Peynir süresiz olarak dondurulabilir, ancak en iyi kalite için peyniri 6-9 ay içinde kullanın. Evde Lor Peyniri Yapımı

Çözülme
Dondurulmuş peynir, her 500 gramı için 7-8 saat boyunca 0–1°C sıcaklıkta buzdolabında çözülmelidir. Pizza malzemeleri veya yemek pişirmek için rendelenmiş peynir, çözülmeden doğrudan kullanılabilir.

Ayrıca peynir çözüldükten sonra buzdolabında bekletilerek kalite arttırılabilir. Bu, biraz olgunlaşması için türüne bağlı olarak birkaç gün ila birkaç hafta buzdolabında bırakmak anlamına gelir.

Herhangi bir yiyecek gibi, dondurulmuş ve çözülmüş peynirlerin tekrar dondurulmaması gerektiğini unutmayın. Keçi Peynirinin Sağlık Yararları

Dondurulmuş peynir, soslar veya pizza ve ızgara peynirli sandviçler gibi doku değişikliklerinin daha az fark edildiği pişmiş yemekler için en uygunudur.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
467TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler