Ana SayfaHAYATPRATİKAlüminyum Yüzeyler Nasıl Temizlenir?

Alüminyum Yüzeyler Nasıl Temizlenir?

Alüminyum, evlerde kullanım alanı çok geniş olan bir malzemedir. Alüminyumun sık ve geniş kullanım alanı olması ile beraber, alüminyum eşyaların çabuk kararması, renginin solması da başka bir boyuttur. Bu sebeple de alüminyum eşya ve yüzeylerin doğru yöntemlerle ve malzemelerle temizlenmesi gerekmektedir.

Alüminyum Yüzeylerin Temizliğinde Sirke Kullanımı

Alüminyum eşyalardan küçük olanlar, sirke ve su karışımı içinde kaynatılırsa eşya ilk günkü temizliğine ve rengine kavuşacaktır. Kaynakta imkânı olmayan büyük ebatlı alüminyum eşya ve yüzeyler de sirke ile kaynatılmış sıcak suya batırılmış sünger ile silinerek temizlenip parlatılabilir. Alüminyum Folyo ile Neler Yapılabilir?

Alüminyum Yüzeyler İçin Araba Cilası

Alüminyum yüzeylerin temizlenmesi ve parlaması için yumuşak bir bez ya da sünger araba cilası içine batırılır ve alüminyum yüzeyler silinir.

Alüminyum Eşyaların Kararmalarına Sütlü Çözüm

Alüminyum eşyalar bir tencere içinde süt ve su karışımı ile kaynatılırsa eşyaların yüzeyinde biriken kir ve lekeler yok olur. Alüminyum eşyalar ilk günkü parlaklığına kavuşur.

Alüminyum Yüzeyleri Zeytinyağı Ve Alkolle Temizleme

Kirlenen ve kararan alüminyum yüzeyler, bir kapta karıştırılan zeytinyağı ve alkolle silinirse tamamen temizlenir ve pırıl pırıl parlar. Temizlikte Alüminyum Folyo Kullanmanın 5 Yolu

Alüminyum Eşyalar İçin Limon Mucizesi

Su dolu derin bir tencere ya da kazan ocağın üzerine alınır ve su ısınıncaya kadar ağzı kapalı olarak beklenir. Ardından bir limon dörde bölünür ve suyun içine atılır. Bu şekilde kaynayan suyun içine de alüminyum eşyalar konur. Limonlu su içinde yarım saat bekletilen alüminyum eşyalar ilk günkü gibi parlar. Alüminyum yüzeyler için limonlu farklı bir çözüm yolu ise limonla ovmaktır. Dilimlenmiş ve üzerine tuz serpilmiş limon ile lekeli ya da kararmış alüminyum yüzeyler silinir ve ovulur. Tüm lekelerin yok olduğu görülür.

Alüminyum Eşyaları Soda İle Temizleme

Alüminyum yüzey ve eşyaları sodaya batırılmış sünger ile silme ya da küçük alüminyum kapları sodalı suda kaynatma lekelerin yok olmasına ve parlaklığın geri gelmesine yardımcı olacaktır. Alüminyum Kapların Kullanılmaması Gereken Yiyecekler

Alüminyum Kap İçinde Meyve Kaynatarak Lekelerden Kurtulma

Alüminyum kaplar içinde zamanla oluşan leke ve kararmalardan kurtulmak için, kabın içine elma ve narenciye meyvelerinden doğrayıp bol su ile kaynatmak alüminyum kabın içini parlatacaktır. Kabın dışındaki kararmalar için de narenciye suyuna batırılan süngerle kabın dışını silmek yeterli olur.

Alüminyum Temizliğinde Tartar Kremi Kullanımı

Lekeli ya da kararmış alüminyum tencere ya da kabın içine bir litre su ve 2 çay kaşığı tartar kremi dökülür. İyice karıştırıldıktan sonra 3-5 dakika kaynatılır. Ardından sabunlu bulaşık süngeri ile ovulur.

Alüminyum Kapların Temizliği İçin Arap Sabunu

Alüminyum kapları lekelerden arındırmak ve parlatmak için bulaşık teline bol miktarda Arap sabunu dökülür ve alüminyum kap ovulur. Hem kirlerden hem de kararmalardan kurtulmak mümkün olur. Alüminyum Folyo Gerçekten Sağlıksız mı?

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
467TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler