Ana SayfaSAĞLIKProbiyotik Kullanmadan Önce Bilmeniz Gereken 7 Şey

Probiyotik Kullanmadan Önce Bilmeniz Gereken 7 Şey

Probiyotikler şu anda ABD’de yaklaşık 37 milyar dolarlık bir sektör. Probiyotik açısından zengin yoğurt ve kefir satışları son üç yılda yaklaşık yüzde 30 arttı. Tabi probiyotik takviyeleri de çok fazla satılıyor. Takviyeleri kullanmadan önce bilmeniz gerekenleri ele aldık.

1. Bağırsaklarınızda çok uzun süre kalmaz
Probiyotiği yuttuğunuzda zaten var olan bakterilerle bağırsak ekosisteminizde kalıcı olarak yer almaz. Bağırsaktan geçer ve dışarıya atılır. Bu yüzden çok fazla almak imkansızdır.

2. Gıdalara eklenen probiyotikler işe yaramaz
Gıdalara eklenen probiyotik çoğu, güvenli oldukları ve ucuz ve kolay bir şekilde üretilebildikleri için seçilmektedir. Sağlığı korumada veya hastalıkları tedavi etmede en iyi olanlar bunlar değildir. Probiyotik Yoğurt Nasıl Mayalanır?

3. Doğru türü seçmek çok önemlidir
Son araştırmalar, sağlık sorununuza bağlı olarak yardımcı olabilecek birkaç farklı sihirli mikroorganizmayı tespit etti, bu nedenle doğru bakterileri sahip olduğunuzdan emin olun.

4. Isı bakterileri öldürebilir
Bir ürünün etiketi, milyar bakteriye sahip olduğunu gösterse bile, hapı yuttuğunuzda hepsi mevcut olmayabilir. Bunun nedeni probiyotiklerin canlı organizmalar olmasıdır; çok sıcakken ölebilirler. Sıcak arabada bırakılırsa güçlerinin bir kısmını kaybedebilecekleri için probiyotik takviyelerinizi alışverişin en sonunda alın. Son kullanma tarihi en uzun olan kutuyu seçin. Probiyotikli Limonata Tarifi

5. Probiyotik alırsanız, prebiyotik yemelisiniz
Bağırsağınızdaki bakteriler yemek yemeye ihtiyaç duyar. Dost bakterileri besleyen ve çoğalmalarına yardımcı olan sindirilemeyen karbonhidrat olan prebiyotikleri olması gerekir. Uzmanlar bunları hap olarak değil, günlük olarak yiyecek olarak almanızı tavsiye ediyor, çünkü gerekli miktarı bir takviyeden almak zor. Prebiyotikler, tam tahıllı yulaf ezmesi, muz, soğan, sarımsak ve kuşkonmazda bulunur.

6. Arkadaşınızda işe yarayan probiyotik size iyi gelmeyebilir
Yapılan araştırmalarda kabızlık için alınan probiyotik her bünyede aynı sonucu vermez. Her bir kişinin mikrobiyal yapısının, yaş, genetik ve cinsiyetten etkilenen bir parmak izi kadar benzersiz olmasıdır. En İyi Probiyotik Kaynaklarını Biliyor Musunuz?

7. Satın aldığınız tüm takviyelerin kaplandığından emin olun
Bazı probiyotik türleri bağırsaklarınızın asitliğine dayanamaz. Bu nedenle, bir takviye alıyorsanız, kaplandığından emin olun; dış kabuk, bağırsaklarınıza sağlam bir şekilde ulaşmasına yardımcı olacaktır. Kaplanmamış bir hap alıyorsanız mutlaka yiyeceklerle birlikte alın.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
468TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler