Ana SayfaGÜZELLİKEL + AYAK BAKIMIAyaklarınızın Kuruması ve Sertleşmesini Nasıl Önlersiniz?

Ayaklarınızın Kuruması ve Sertleşmesini Nasıl Önlersiniz?

Ayak bakımı yaparak diz, kalça ve sırt ağrılarını azaltabilirsiniz. Eğer ayaklarınız sürekli kuru ve sertleşiyorsa o zaman yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekir. Yaptığınız değişikliklere rağmen, halen sorun düzelmiyorsa o zaman bir doktora başvurmanızı öneriyoruz.

  1. Susuz kalmayın. Cildiniz, vücudunuza aldığınız susu kullanır. Nemli kalması için vücudunuzun sulu olması gerekmektedir. Günlük olarak en az 8 bardak su içmeniz gerekmektedir. İçtiğiniz su, cildin nemli kalmasını sağlar ve kurumasına en gel olur. Ayaklarınız kuruyor ve kaşınıyorsa, o zaman alkol ve kafeinden uzak durmanız gerekiyor. Ayaklarınıza gargara ve sirke ile bakım yapın
  1. İlaçların yan etkilerinden kaynaklanabilir. Diüretikler vücutta ve ciltte geçici olarak su miktarını azaltır. Eğer bu durum iki haftadan fazla sürüyorsa o zaman doktorunuza başvurmanız gerekir.
  1. Pamuklu çorap giyin. Pamuklu çoraplar ayaklarınızın nefes almasını sağlar. Cildinizin terli kalması nemin üretimini arttırarak, ayaklarınızın kurumasına neden olur. Bir egzersiz sonrasında veya uzun yürüyüşlerin ardından ayaklarınız terlerse hemen çorap değiştirmeniz gerekir. Terlemenin ardından ayaklarınızı yıkayın. Her gece yatmadan önce ayaklarınızı nemlendirin ve çorap giyerek uyuyun.
  1. Ayaklarınızın nefes almasını sağlayan ayakkabılar giyin. Kış aylarında ayaklarınızın nemini korumak için hava cepleri bulunan ayakkabılar, yaz aylarında ise sandaletler giymek nefes almasını sağlar. Kış aylarında, kalın botların içinde ayaklarınızın uzun süre kalmasına izin vermeyin. Bunun için sokakta bot giyerken işyerinizde ayakkabınızı değiştirin ve ayaklarınızın nefes alacağı ayakkabıyı giyin.
  1. Sert, kurutucu sabunlardan kaçının. Hiçbir zaman sert ve cildinizi kurutu sabunlar kullanmayın. Dermatologlar genellikle saf gliserinli sabunlar ve doğal yapılmış sabunları tavsiye etmektedir. Ayaklarınız bebek ayağı gibi olsun
  1. Duş veya banyoda sıcak su kullanın. Duş veya banyo sırasında vücudunuza 10 dakika kadar sıcak su tutun. Sıcak su sonucu havada oluşan nem, cilt üzerine kalır ve nemlenmesini sağlar. Dikkat etmeniz gereken nokta ise suyun sıcaklığı vücudunuzu kırmızı yapacak kadar sıcak olmamalı.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
475TakipçilerTakip Et
224TakipçilerTakip Et

En Popüler