Ana SayfaYEMEKİÇECEKLERSalatalık Suyunun Sağlığa 9 Faydası

Salatalık Suyunun Sağlığa 9 Faydası

Salatalık suyu, salatalık dilimlerinin bir sürahi veya bir bardak suya daldırılmasıyla yapılır. Bu kulağa çok basit gelse de, salatalığın aktif bileşenlerinin çoğu suya karışarak genel besin içeriğini arttırır. Ayrıca salatalığın yaklaşık %95’i sudur. Salatalık suyunun detoksta bu kadar popüler olmasının sebeplerinden biri de budur.

Salatalık Suyunun Faydaları

Susuzluk

Salatalık suyu, yalnızca vücudunuzu nemlendirdiği için değil, aynı zamanda kabızlık ve böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olabileceği için birçok kişi tarafından tercih edilir. Su içmekte zorlanıyorsanız, lezzetli ve besleyici salatalık eklemek sizi iyi nemli tutarken besin alımınızı artırır.

Kilo kaybı
Salatalık suyu neredeyse hiç kalori içermez. Kilo verme istiyorsanız aşırı yemeyi önler. Salatalık Suyu Nasıl Taze Tutulur?

Cilt bakımı
Salatalıkta cilt sağlığını desteklediği tespit edilen bir dizi antioksidan ve diğer bileşikler vardır. Salatalık suyu genellikle sivilceleri tedavi etmenin yanı sıra cilt üzerindeki serinletici, nemlendirici ve elastikiyet koruyucu etkileri için doğal bir çare olarak kullanılır.

Detoksifikasyon
Salatalık suyu içmek idrara çıkmayı artırabilir, vücudunuzdaki toksinlerin daha hızlı atılmasına yardımcı olarak metabolik sisteminizdeki yükü azaltır.

Kas gücü
Salatalık suyunun benzersiz bileşenlerinden biri mineral silikondur. Silikon vücuttaki bağ dokusunun hayati bir parçasıdır. Bu nedenle silikon alımı, gücün anahtarı olan kas bütünlüğünü korumaya yardımcı olabilir.

Tansiyon
Salatalık suyu, sağlıklı kan basıncını destekler. Suya sızan doğal salatalık bileşiklerinin, hipertansiyon (yüksek tansiyon) ile ilişkili inflamatuar ve oksidatif stres risk faktörlerini azalttığı gösterilmiştir. Salatalık Suyu Nemlendirici Olarak Nasıl Kullanılır?

Kalp ve Damar Sağlığı
Salatalık suyunun, kolesterol (LDL ve HDL) seviyesini kontrol eder. Ayrıca, salatalık suyu vücuttaki kardiyovasküler sistemin korunması için önemli olan kan damarlarındaki iltihabı kontrol edebilir. Bu faktörler kalp krizi, felç ve koroner kalp hastalığı riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Kemik yoğunluğu
Salatalık suyundaki mineraller, yoğunluk ve bütünlük de dahil olmak üzere kemik sağlığı için gerekli olduğu düşünülen kalsiyum, magnezyum, silikon ve manganez içerir.

Prostat kanseri
Salatalık ve diğer meyvelerde bulunan bir anti-inflamatuar bileşik olan Fisetin’in, özellikle prostat kanserinin ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olduğu biliniyor.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
476TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler