Ana SayfaSAĞLIKKemiklerinizi Güçlendiren 5 Şaşırtıcı Yiyecek

Kemiklerinizi Güçlendiren 5 Şaşırtıcı Yiyecek

Kemikler vücudunuzun yaşam boyu destek veren sistemidir. Bu yüzden onların mutlu ve güçlü tutmak önemlidir. Kemiklerinizin yaşam boyunca size sorun çıkarmaması için en çok ihtiyaç duyduğu mineralleri sağlamak gerekir. 30 yaşına kadar kemiklerinizi kuvvetlendirmek için sizin yapabileceğiniz birşeyler bulunuyor. Kemik erimesinden kadınlar, erkeklerden daha fazla etkileniyor. Kemiklerimiz için hep kalsiyum alınması gerektiğini biliyoruz. Peki kalsiyum dışında hangi besinler kemik erimesini önleyebilir?

5 Surprising Foods to Eat for Strong BonesKuru erik

Kuru erik kemik erimesi ve kırıklar ile osteoporozu önlemek için kemik yoğunluğunu artırır. Erik, özellikle polifenoller antioksidan açısından çok yüksektir. Araştırmacılar, yüksek antioksidan içeriği kemiği korumak çok faydalı olduğu görüşünde birleşiyor. Kuru erik de kalsiyum dengesini sağlayan K vitamini açısından çok zengindir. Erik Suyunun 6 İnanılmaz Faydası

Kalsiyum açısından zengin yoğurtun üzerine doğranmış kuru erik ve badem eklemeyi deneyin. Ya da kıyılmış kuşkonmaz, portakal dilimleri, antep fıstığı ve zeytin yağı ile salata içine erik ekleyin.

5 Surprising Foods to Eat for Strong BonesSardalya

Yapılan araştırmalara göre, sardalya, somon gibi balıklarda bulunan omega 3 yağı, kemik erimesini yavaşlatır. Sardalya’da ayrıca diğer besin maddelerinde bulunmayan D vitamini de bulunuyor. Sardalya’da ayrıca kalsiyum ve fosfor açısından da çok zengindir. Bunlar kemizleri güçlendiren merallerdir. Ek olarak sardalya balığında protein de bulunuyor. Sardalya Balığının İnanılmaz Faydaları

En sevdiğiniz salata, otlar ve baharatlar ile karıştırıp, parçalar halinde konserve sardalya koyabilirsiniz. Eğer sardalya zamanı ise o zaman konserve yerine taze balık yemeyi tercih edin.

5 Surprising Foods to Eat for Strong BonesKırmızı Greyfurt

Kolajen, mineralleri depolar. Organik kemik matriksinde yüzde 90 oranında sağlıklı kolajen bulunur. Fakat vücudumuz C vitamini üretemez, C vitaminin dışarıdan alınması gerekir. Bir orta kırmızı greyfurt vücudun günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 120’ini içerir. Kırmızı greyfurt (beyaz greyfurt değil)Kırmızı greyfurtta ayrıca antioksidan likopen vardır. Greyfurtun 13 Sağlık Faydası

Greyfurtu, farklı meyvelerle veya balla kahvaltıda tüketebilirsiniz. salatalarınıza koyabilirsiniz. C vitamini açısından zengin diğer yiyecekler, brüksel lahanası, brokoli, çilek, papaya, ananas, tatlı biber, portakal, mandalina, limondur.

5 Surprising Foods to Eat for Strong BonesKuruyemiş

Kuruyemiş küçüktür ama çok güçlüdür. Kemikleri güçlendirmek için gerekli birçok besini içerir. Badem kemik güçlendiren magnezyum açısından mükemmel bir kaynaktır. Fındık, kalsiyum açısından kayda değer bir zenginliği vardır. Antepfıstığı magnezyum için iyi bir kaynaktır, ama aynı zamanda potasyum ve B6 vitamini açısından zengindir. Kuruyemiş Tüketmek İçin En İyi Zaman Nedir?

Potasyum alımı kemikleri kuvvetlendiren mineralleri destekler. Ayrıca fındık, ceviz gibi kuruyemişlerde omega 3 yağları bulunur. Bu yağlar, kalp sağlığı açısında da faydalıdır.

Günün içine istdiğiniz bir kuruyemişi ara öğün olarak tüketebilirsiniz.

5 Surprising Foods to Eat for Strong BonesIspanak

K vitamini kemik oluşuma yardımcı olur. Ayrıca kemik erimesi ve kemik yoğunluğunun azalmasının durdurulmasını sağlar. Araştırmacılar, kalça kemiği kırığı riskinin azaltılması için yeterli miktarda K vitamini alınmasını öneriyorlar. Yarım su bardağı pişmiş ıspanak, günlük K vitamini ihtiyacının yüzde 500’ünü sağlar. Ispanakta ayrıca magnezyum, K vitamini, C vitamini bulunur. Ispanak Sağlıklı Nasıl Pişirilir?

Organik bebek ıspanağı ve roka karıştırıp salata olarak tüketebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler