Ana SayfaEvBAHÇEOrkideye İyi Bakın, Sizi Çiçeğiyle Ödüllendirsin

Orkideye İyi Bakın, Sizi Çiçeğiyle Ödüllendirsin

Orkide başarısı için altın kural, bitkinin doğal koşullarını mümkün olduğunca uygun hale getirmektir. Doğada başka nesneler üzerinde büyürler, bir ağaç gövdesine ya da bir taşa tutunurlar. Orkide bakmak aslında oldukça basittir. Şimdi size o güzelim orkideleri her zaman nasıl sağlıklı ve sürekli çiçek veren bir orkide olarak yaşatabileceğinizi anlatacağız.Orkideyi yeniden canlandırmanın yolları

Orkide için gerekli olan koşullar
– Güçlü ışık, ancak doğrudan gelen güneş ışığı değil
– Şeffaf saksı
– Zamanında sulama

Orkide, bu koşulları yaratmaya ne kadar yakın olursanız, o kadar çok başarılı olur ve daha iyi çiçek açar.

Çoğu dükkandan alınan orkide, ıslanmış yosun içine konulmuş kökleri olan ucuz plastik kaplarda olur. Bitki bu şekilde nefes alamaz ve kök çürümesi kaçınılmaz olur. Orkide kökleri, suyu çok çabuk emmek ve nefes almak için tasarlanmışlardır.

Satın alınan bir orkide için yapılacak ilk şey, saksıyı değiştirmek ve yosunlardan kurtulmaktır. Yeni saksıya geçirmeden ölü kökleri de temizleyin. Büzülmüş, çürük veya kararmış kökleri kesin. Ev bitkilerinizi yeniden canlandırmanın püf noktaları

Orkide saksılarının, şeffaf ve altında su kanalları olması gerekir ki, saksı içinde su birikmesin, kökleri vasıtasıyla ışıktan beslenebilsin. Orkidenin toprağını çiçekçilerden hazır olarak alabilirsiniz ya da kendiniz, ağaç kabuğu, odun kömürü ve hatta strafor gibi birkaç malzemeden oluşturabilirsiz. Sakın normal çiçek toprağı koymayın.

Her zaman yerini değiştirmeyin. Birkaç saat hafif bir sabah güneşi alan, doğuya bakan bir pencere mükemmeldir.

Suya ihtiyacı olup olmadığını şeffaf saksıdan köklerine bakarak anlayabiliriniz. Kökler yeşil ise, suya ihtiyacı yoktur. Kökler beyaza dönmeye başlamışsa, sulama vakti gelmiştir.

İçine su koyduğunuz bir kabın içine saksıyı yerleştirerek, alttan suyu çekmesini bekleyebilirsiniz. Ya da daha pratik olanı, saksının içine alabildiği kadar su koyup, su alttan geçene kadar köklerin ve kabukların suyu çekmesini beklemektir. Sonrasında saksının içinde su kalmamasına özen gösterin. Bu köklerin çürümesine neden olacaktır.

Kışın, orkidenin sıcak bir ortamda olmasına dikkat edin. Kış aylarında daha az suya ihtiyacı olacaktır. Yine köklerine bakarak suyu ihtiyaç duyduğunda sulama yapın. Orkideye neden buz küpleri koymalısınız?

Sarı renkte yapraklar, kırışmış yapraklar veya hiç çiçeklenmeme gibi bir sıkıntı görürseniz, çiçeğin yerini değiştirin. Bir orkide mutlu bir yer bulup bir rutine oturduğunda, düzenli olarak yeni kökler, yapraklar ve çiçek vermeye devam edecektir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
476TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler