Ana SayfaEvMUTFAKYeşile Dönen Patates Zararlı Mıdır?

Yeşile Dönen Patates Zararlı Mıdır?

Patatesin yeşile dönmeye başladığını fark ettiğinizde, onları atıp atmayacağınız konusunda bir ikilemle karşı karşıya kalırsınız. Bazıları patatesin yeşil kısımlarını kesip atar ve geri kalan bölümünü kullanır. Patatesin geliştirdiği yeşil renk ve acı tat, bir toksinin varlığını gösterir.

Patates Neden Yeşile Dönüyor?
Patateslerin yeşillenmesi doğal bir süreçtir. Patatesler ışığa maruz kaldıklarında, birçok bitki ve alglere rengini veren yeşil pigment olan klorofil üretmeye başlarlar.

Patateslerdeki yeşillenme aynı zamanda solanin adı verilen zehirli bir bitki bileşiğinin üretimine de işaret edebilir. Patates Ve Soğanın Yeşillenmesi Nasıl Engellenir?

Yeşil Patatesleri Soymak veya Haşlamak Etkili mi?
Solanin seviyeleri patatesin kabuğunda en yüksektir. Bu nedenle yeşil bir patatesi soymak, seviyelerini önemli ölçüde düşürmeye yardımcı olacaktır.

Araştırmalar, evde patates soymanın zehirli bitki bileşiklerinin en az %30’unu ortadan kaldırdığını tahmin ediyor. Bununla birlikte, bu hala etteki bileşiklerin %70’ini bırakır.

Ne yazık ki kaynatma ve fırınlama, mikrodalgada pişirme veya kızartma gibi diğer pişirme yöntemleri solanin düzeylerini önemli ölçüde azaltmaz.

Bir patatesin sadece birkaç küçük yeşil lekesi varsa, onları kesebilir veya patatesi soyabilirsiniz. Solanin ayrıca patatesin göz çevresinde veya filizlerinde daha yüksek konsantrasyonlarda üretildiğinden, bunların da çıkarılması gerekir. Kışlık Patates ve Soğan Nasıl Saklanır?

Ancak, patates çok yeşilse veya tadı acıysa (solanin belirtisi), çöpe atmak en iyisidir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
224TakipçilerTakip Et

En Popüler