Ana SayfaSAĞLIKYeterli Protein Almadığınızı Gösteren 8 İşaret

Yeterli Protein Almadığınızı Gösteren 8 İşaret

Yeterince protein alıp alamadığınızı nasıl bileceksiniz ? Aşağıdaki işaretler sadece bunu gösterebilir. Her ne kadar besin eksikliği söz konusu olduğunda semptomların başka nedenleri olabileceğini unutmayın. Bu size bir sorun yaşayabileceğinizin ipuçlarını verebilen genel bir listedir.

Sık sık Yeme İsteği

Sık besin isteği ve sıklıkla yemekler arasında çerez atma ihtiyacı, yetersiz protein ve çok fazla rafine edilmiş karbonhidratın sonucu olabilir; protein, kan şekerlerini dengeler. Tatlı özlemi özellikle çok yaygındır, aslında ilk belirtilerden biridir. Tatlıyı eskiden olduğundan daha çok istiyorsanız ve yediğiniz zaman tatmin olmuyorsanız dikkat etmelisiniz. Tatlı yedikçe bu istediğinizi tetikliyor olabilirsiniz.

Yüksek proteinli gıdalar bazen kalorili olarak karbonhidratlardan daha yüksek olsa da , kan şekeri stabilize edilmesine yardımcı olurken tokluğunu ve atıştırmayı önlemeye yardımcı olan bu tür gıdalardan daha fazla tokluk hissini arttırırlar. Bu bir kişinin günde daha fazla kaloriyi yakıp daha fazla kası tutmasını sağlar ve isteklerini de azaltabilir. Protein İhtiyacını Et Yerine Nelerden Karşılayabiliriz?

Beyin sisi

Dengeli kan şekeri seviyesine sahip olmak, odaklanma yeteneği de dahil olmak üzere vücudun bir çok fonksiyonunda önemlidir. Bu seviyeler bir aşağıya bir yukarıya giderse “beyin sisi” olarak bilinen bir dönemin başlamasına neden olur ve basit görevleri bile düşünmek ve yerine getirmekte zorlanılabilir. Bunun nedeni, beyin yakıt almak için sürekli karbonhidrat akışının gerekli olmasıdır. Ve yemekte protein yiyen karbonhidratların zamana bırakılmasına yardımcı olur, böylece dalgalanma sona erer ve sabit bir enerji akışı elde edersiniz. Enerji almak için ekmek ya da kraker gibi gıdalara güvenmek dalgalanmaya neden olur.

Konsantrasyon zorluğu, öğrenme veya motivasyon bozukluğu protein eksikliğinin belirleri olabilir. Protein Tüketimine Yönelik Doğru Bildiğimiz 5 Yanlış

Uyku sorunları

Uykusuzluk ve uyku konusundaki sorunlar bazen dengesiz kan şekeri seviyeleri ile ilişkilidir, bununla birlikte düşük serotonin üretimi ve artmış kortizol buna neden olabilir. Vücudunuzun kan şekeri gündüz yukarı ve aşağı salınırsa gece devam eder – karbonhidrat protein veya yağdan çok daha fazla insülin gerektirir, bu nedenle yatmadan hemen önce protein içeren gıdaları yerseniz, serotonin ve triptofan üretimine yardımcı olabilir.

Kolestrol seviyeniz yüksektir

Yüksek kolesterol ve trigliseridlere sadece yağlı gıdalar tüketmekle olmaz, aynı zamanda aşırı iltihaplanma, hormonal dengesizlikler ve yüksek işlenmiş / şekerle dolu diyetler sonucunda ortaya çıkarlar. Yapılan araştırma, düşük bir protein alımının kalbi zayıflatarak kalp hastalığına ve hatta ölüme götüren bir durum yarattığını gösteriyor.

Saçlarınız daha çok dökülüyorsa

Protein, saç folikülleri de dahil olmak üzere vücudunuzdaki tüm hücrelerin yapı taşıdır, eksikliği saç dökülmesine neden olabilir . Saç follikülleri güçlü olduğunda, saçları saç derisi üzerinde kalmasını sağlar. Ancak eğer kronik olarak protein eksikliği yaşarsanız, lifler zayıflamaya başlar. İlgili: Protein zehirlenmesi nedir?

Düzensiz adet döngüsü

Düşük protein ve şeker ile karbonhidrat bulunan bir diyet, aşırı inflamasyon, yorgunluk, insülin ve kilo alımı gibi DHEA, östrojen ve progesteron gibi hormonların dengesinin bozulmasına neden olur.

Sık sık hastalanıyorsanız

Sıklıkla hastalanmak, zayıf bir bağışıklık sisteminin işaretidir ve bağışıklık sistemindeki tüm bileşikleri oluşturmak için protein gerekir. Soğuk, gribe veya enfeksiyon varmış hastalanıyor ama aslında sağlıklıysanız o zaman protein eksikliği yüzünden olabilir.

Kemiklerinizde Sorun Varsa

Ne kadar protein alırsınız ya da almazsanız, vücudunuzun kalsiyum düzeylerini de etkiler. Proteini çok düşük bir diyetle tüketiyorsanız, sindirim sisteminizin bu minerali emme yeteneğini olumsuz şekilde etkileyebilir ve bu da idrarınıza daha yüksek bir atılım yapar. Net etki, çok az miktarda kalsiyumun vücut tarafından alınmasıdır; bu da, hücrelerin düzgün işleyişi için kritik kalsiyum seviyesine sahip olması nedeniyle, iskelet sisteminize bozulmalar meydana getirir. İlgili: Protein açısından zengin ve sağlıklı havuçlu kek tarifi

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
468TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler