Ana SayfaEvMUTFAKKışlık Hazırlığı Hala Kârlı mı? Ekonomik Kışlık Hazırlığının Püf Noktaları

Kışlık Hazırlığı Hala Kârlı mı? Ekonomik Kışlık Hazırlığının Püf Noktaları

Yaz mevsiminin sonuna yaklaştıkça soğuk kış günlerine yönelik hazırlıklar yapmak gerekliliği kendini hissettirmekte. Özellikle ekonomik olarak dalgalı fiyat değişimleri, dünyanın gündeminden düşmeyen gıda krizi ve salgın hastalıklar, kış hazırlığı gibi yüzyıllardır hem mutfakların hem de kültürün önemli bir parçası olan süreci daha da önemli hale getirmektedir.

Özellikle yaz sebzelerini lezzetli ve sağlıklı şekilde her mevsimde tüketebilmek adına yapılan kış hazırlıkları, ekonomik olmasından sağlıklı tüketime kadar birçok noktada fayda sağlamaktadır. Kışlık hazırlığının vazgeçilmez sebzelerinden biri olan domates, mevsiminde konservelenerek birçok kışlık içerisinde yer almaktadır ve hem ekonomik olarak hem de lezzet olarak farkını yansıtmaktadır.

Kışlık hazırlığında işinizi kolaylaştıran ekipmanlardan faydalanmak hem süreci hem lezzeti önemli şekilde etkilemektedir. Birçok hazırlık kalemi içerisinde pratik çözümlere yönelmek, özellikle küçük ev aletleri ile işinizi kolaylaştırabilir. Kışlık salça üretiminde işinizi kolaylaştıracak ve domateslere istediğiniz kıvamı vermenizi sağlayacak salça makinesi fiyatlarını inceleyebilirsiniz. Böylelikle ekonomik kışlık hazırlığı sürecinizi hızlandırarak zamanda da tasarruf edebilirsiniz.

Kış sofralarınızı lezzetlendirmek için tercih edilen hazırlıklar, yüksek fiyatlara göre hala kârlı mı? Sağlıklı bir gıda ürününe ulaşmanın zor olduğunu bildiğimiz son yıllarda, kışlık hazırlığında doğallıktan söz edebilir miyiz? Doğal bir gıda süreci ve ekonomik bir kış mevsimi için hazırladığınız kışlıklarınıza başlamadan önce merak edilenleri gelin birlikte inceleyelim!

Hala Ekonomik!

Konserveden turşuya, salçadan menemenliğe, tarhanadan erişteye dek geniş bir yelpazede hazırlanan kışlıkların ekonomik noktası en çok hesap edilen kalemlerden biri. Fiyatlardaki ciddi dalgalanmalar ile birlikte gıda fiyatlarının ulaşılabilir seviyeleri geçmesi nedeniyle mutfak hesabına daha çok eğildiğimiz bir gerçek. Kışlık hazırlığı nedeniyle böyle bir süreçte toplu gıda alışverişi yaparak, kısa bir sürede bütçeye ek yük oluşturduğu da görmezden gelinemez. Ancak söz konusu sebzelerin kış aylarında çok daha yüksek fiyatlarla raflarda yer alacağını düşünürsek ve fiyatların her geçen arttığını da hesaba katarsak, bu mevsimlerde yapılan toplu masrafların meyvesini ileride yiyebiliriz.

Özellikle her yemeğin ana malzemelerinden biri olan domatesin hem salça hem de konserve noktasında kullanıldığı hesaba katılırsa bütçeye ek bir yük bindirdiği aşikar. Ancak yaz ve kış aylarındaki fiyatları arasında yüzde 100’e yakın bir fark olan domates ile uzun vadede daha çok kâr edebilirsiniz. Domatesin birçok sebzenin kavrulması notasında da kullanılması nedeniyle her kışlık hazırlığının içinde yer aldığını unutmamak gerekir. Bu noktada özellikle salça ve yemeklik domates konservesi üretirken, kullanımınıza uygun kavanoz çeşitleri ile de kışlık hazırlıklarınıza başlayabilirsiniz. Özellikle düşük kapasiteli kavanozlar ile hem saklama alanı hem de hızlı tüketim noktasında daha pratik bir kullanım sağlayabilirsiniz. İçerisinde herhangi bir katkı maddesi bulunmayan kışlıklar, kavanozun kapağı açıldıktan sonra kısa süre içerisinde tüketilmesi gerektiğinden ufak kavanoz kullanımının avantajı göz ardı edilmemelidir.

Ek olarak; kışlık hazırlığında tercih edilen fasulye, patlıcan, bamya ve kabak gibi birçok sebzenin de yaz aylarındaki fiyatı ile kış mevsiminde fiyatları arasında ciddi farklar bulunmaktadır. Özellikle kuru patlıcan, kabak ve biber hazırlığı noktasında yaz ayları daha avantajlı fiyatlar sunmaktadır. Kurutma, kışlık hazırlığında en doğal tercihlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kurutma noktasında güneşten yararlanmak, hazırlığın ekonomik yükünü hafiflettiği gibi doğallığa da ciddi katkı sunmaktadır.

Yazın Mevsiminde Her Zaman Daha Doğal!

GDO ve birçok tarımsal ilaç nedeniyle hem eski doğallığı yakalamak hem de özlenen lezzetlere ulaşmak elbette zor. Ancak yaz mevsiminin getirisi olan güneş ve ılık havanın tarımsal üretim noktasında yarattığı artıların sonucu olarak birçok meyve ve sebzenin yetiştirilmesinde görece daha doğal süreçlerin işlediğini unutmamak gerekiyor. Hem seracılığa göre daha ekonomik bir tarımsal faaliyet olan tarla üretimi, yaz aylarında daha kolay olduğu için fiyatları direkt olarak etkilemektedir hem de doğallık açısından yediklerimize olumlu bir katkı sunmaktadır. Kış aylarında seralarda yetiştirilen birçok sebzenin, istenilen olgunluğa ulaşması için kullanılan tarımsal desteklerin artması nedeniyle doğallık sürecinden biraz daha uzaklaştığını unutmamak gerekir. Organik bir sebzenin üretimi ise kış aylarında çok daha zorlaştığı için ise söz konusu fiyatlar çok da ulaşılabilir seviyelerde kalmamaktadır. Bu nedenle hem sağlıklı hem de ekonomik tercihler nedeniyle kışlık hazırlığını ikinci plana atmamakta fayda var.

Kışlık Hazırlığının Kilit Noktalarından Biri: Hijyen!

Marketlerden aldığımız birçok ürünün fabrikasyon süreçler ile raflara ulaştığını hepimiz biliyoruz. Söz konusu süreçler sağlık ve hijyen açısından da belirli koşulları taşıdığı için gönül rahatlığı ile satın alabiliyoruz. Kışlık hazırlıkları genelde ev içi koşullarda yapıldığı için belirli hijyen koşulları aksatılabilmektedir ancak bu yapılabilecek en büyük yanlışlardan biridir. Herhangi bir katkı maddesi içermeyen konserveleriniz için ilk kurallarından biri hijyen olmalıdır ki hem üretilen kışlığın sağlıklı olması koşulu atlanmamış olsun hem de sonradan bozulması veya ekşimesi gibi sorunların önüne geçilsin.

Özensiz olarak hazırlanan konserve veya kuru kışlıkların yaratacağı sağlık sorunları çok daha üzücü sorunlara yol açabileceğinden hem sağlık olarak hem de ekonomik olarak kayıp yaşamamak adına ekstra dikkatli olmak gerektiği unutulmamalıdır. Özellikle konserveleme aşamasında tercih edilen kavanoz ve kapak seçimi önemli bir husustur. Konservelerin tutması adına her yıl yeni kavanoz kapağı kullanmak kritik noktalardan biri. Yıl boyu kapalı kalan kavanoz kapakları konservelerin açılma süreci ile birlikte yıpranabilir ve bir sonraki sene kullanımda istenilen sonucu vermeyebilir. Bu nedenle yıpranmış kapakları yenilemekte fayda var ki kışın kavanozları açtığınızda hüsrana uğramayın.

Ayrıca kışlık ürünlerde kullanılan sebzelerin hijyeni de önemli bir nokta. Yaz günlerinin doğallığını sofralarınıza taşımak isterken gıdalar üzerindeki ilaç vb. artıkları iyice temizlemeden hazırlanan kışlıklar ile istediğiniz verimi alamayabilirsiniz. Bu nedenle domatesten bibere, salatalıktan fasulyeye kadar her sebze iyice yıkanmalı ve belirli hijyen standartları ile hazırlanmalıdır. Bununla birlikte sadece konserve olarak değil, dondurularak hazırlanan kışlıklar için de bütçenize uygun bir derin dondurucuya sahip olmak gerektiğini unutmamak gerekir. Elbette elektrik faturalarındaki yükünün de hesaba katılması gereken dondurulmuş kışlıkların sofralarınıza ve bütçenize olan etkilerini her yönden değerlendirmekte fayda var.

Kuru kışlık hazırlığı da söz konusu sürecin unutulmaması gereken noktalarındandır. Konserve seçeneklere göre çok daha uzun ömürlü bir kullanım sunan tarhana ve erişte gibi kışlıklar, özellikle gıda krizinin tartışıldığı şu günlerde mevsimlik hazırlık noktasında büyük katkı sunmaktadır. Her geçen gün yükselen fiyatlar nedeniyle de doyurucu ve saklaması kolay olan kuru kışlıkların hazırlığı da yine yaz aylarının sonu ve sonbahar aylarının başında çok daha uygun fiyatlar ile tamamlanabilmektedir.

Özellikle salgın süreçlerinin de kış hazırlığının kıymetini artırdığı göz ardı edilemez. Günlerce eve kapandığımız günlerin çok da geride kalmadığını unutmadan hareket etmekte fayda var. Market alışverişlerine giderken bile tedirgin olduğumuz günlerde, hem dışarı ile olan teması azaltmak hem de üretim ve dağıtım faaliyetinin aksaması nedeniyle yaşanabilecek sorunlardan uzaklaşmak adına kışlık üretimi yapmak mantıklı bir tercih olarak düşünülebilir.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
476TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler