Ana SayfaSAĞLIKÇiğ Tavuk Göğüsündeki Beyaz Çizgiler Nedir?

Çiğ Tavuk Göğüsündeki Beyaz Çizgiler Nedir?

Bundan 50 yıl öncesinde marketlerde satılan tavuklar çok daha küçüktü. Ancak tavukların kümeslerde yetiştirilmesinden, fabrikasyona geçilmesinden sonra tavuklar büyüdü, tadları önemli ölçüde değişti. Bir başka fark ise fabrikasyon tavukların göğüs bölümlerinde bulunan beyaz çizgiler…

Tavuk etini, kırmızı ete göre daha sağlıklı ve yağsız olduğu için tercih ediyorsanız, satın alma sırasında dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var.

İngiliz The Independent Gazetesi’nin haberine göre; yediğimiz tavuklar artık çok yağlı ve az besleyici. Özellikle satın aldığınız tavuk göğüslerine bakın. Üzerinde beyaz çizgiler görüyorsanız o zaman durun ve bir kez daha düşünün. Çünkü tavuk göğüsünde bulunan beyaz çizgiler, tavuğun çok yağlı olduğunu gösteriyor. Tavuk Eti Nasıl Saklanmalı?

Uzmanlar, tavuklardaki bu yağlanmayı yetiştirilme şekline bağlıyorlar. Hızlı ve daha ağır olmaları için tavuklara verilen yemler, tavukların daha yağlı ancak daha sağlıksız yapıyor.

Arkansas ve Teksas A&M Üniversiteleri tarafından yapılan bir araştırmaya göre; 285 tavuğun yüzde 96’sında beyaz yağ çizgileri tespit edildi. Tavuk Eti Nasıl Çözdürülmeli?

Beyaz çizgili göğüs eti ile çizgisiz göğüs eti arasındaki farklar neler?

Beyaz çizgisiz filetolar, ciddi beyaz çizgileri olanlara kıyasla daha fazla lipit ve protein içeriğine sahiptir.
Normal filetolar, ciddi çizgili filetodan daha fazla doymuş yağ asitleri oranlarını sahiptir. Ayrıca mono-doymamış yağ asitlerinin yanı sıra linoleik ve linolenik asitlerin oranları, çizgili göğüs etine göre fazladır.
Beyaz çizgi, düşük oranda omega-3 yağ asitleri ile ilişkilidir. Tavuk Göğüs Etinin Yumuşak Olması İçin

Beyaz çizgili tavuk çok iyi marine tutmaz.
Beyaz çizgili tavuk gögüs eti, çizgisiz olana göre yüzde 224 oranında daha fazla yağ içeriyor.

Uzmanlar, iki tavuk göğüsü arasındaki farklara rağmen çizgili tavuk göğüsü eti yemenin insan sağlığına bir zararı olmadığına işaret ediyorlar. Önemli olan insanların ne tükettiğini bilmesi… Neden Çiğ Tavuk Yıkanmamalı?

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
468TakipçilerTakip Et
228TakipçilerTakip Et

En Popüler