Ana SayfaSAĞLIKSatın Aldığınız Tarçın Doğru Mu?

Satın Aldığınız Tarçın Doğru Mu?

Tarçın kabuğunun iltihap giderici, antioksidan etkilerinin yanı sıra şeker hastalığı, damar sertliği, Alzheimer gibi hastalıklarda rol oynayan ileri glikasyon ürünlerinin (AGE) oluşumunu önlediği ortaya konulmuştur. Dolayısıyla, abartılmadığı sürece sağlığımız için yararlı; ama hangi tarçın?

Farklı tarçın türleri arasında bizim için önemli olan “Seylan tarçını”, Cinnamomumceylanici ağacı kabuklarından elde ediliyor. İçiçe geçmiş ince dokusu ile taşıdığı az miktarda “öjenol” ile o güzel koku ve aroma veriyor. Tarçın denildiğinde aklımıza gelen bu; gerçek tarçın. En yüksek fiyata da o sahip. Neden daha fazla tarçın tüketmeliyiz?

Bir de Çin tarçını var ki, bunu baharat olarak kullanmayız. İçerisinde koku veren madde yok. Cinnamomumcassia ağacı kabuklarından elde ediliyor. Görüntüsü Seylan tarçınından farklı; kabukların üzerinde koyu kahve mantar tabakası var. Seylan’a göre daha yüksek miktarda sinnamil aldehit taşıdığından kan şekerini düşürücü etkisi daha yüksek, fiyatı daha ucuz..Sabah kahvenize tarçın eklemeniz için 8 neden

Gerçek tarçın nasıl ayırt edilir?

Kabuğuna bakın
Seylan tarçının daha ince bir kabuğu vardır ve çok sayıda tabakadan oluşur. Diğer tarçınlar içi boş bir tüp şeklinde içeri kıvrılan kabuk esasen kalın bir parçasıdır.

Rengine bakın
Seylan tarçın hafif kahverengidir. Diğer tarçınlar koyu kırmızımsı kahverengi rengi vardır. Çiceklerin dibine neden tarçın dökülmeli?

Tadına bakın
Seylan tarçınının daha hassas bir tadı vardır, diğer tarçınların tadı oysa Çin tarçını serttir.

Dokuya bakın
Tarçının iki tip kabuğu vardır. Seylan tarçınının kabuğu kaba, Çin tarçının kabuğu daha pürüzsüz olacaktır. Seylan tarçını ince esnek katmanlara göre ikinci göreli sertlik unutmayın. Bir kahve değirmeni içinde ikinci öğütmek için mümkün olacaktır; Çin tarçını için bunu yapmanız mümkün olmaz. Tarçın çayı nasıl yapılır, faydaları nelerdir?

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
475TakipçilerTakip Et
224TakipçilerTakip Et

En Popüler