Ana SayfaHAYATNASIL YAPILIR?Zencefil Kökü En Uzun Nasıl Saklanır?

Zencefil Kökü En Uzun Nasıl Saklanır?

Zencefil kökü düzgün bir şekilde saklandığında uzun süre evinizde taze olarak kalabilir. Zencefilinizi ne kadar süreyle saklamak istediğinize karar verin. Daha sonra taze tutmak için bu ipuçlarını takip edin. (Evinizde Zencefil Nasıl Yetiştirirsiniz?)

En İyi Kalite Zencefil Kökünü Satın Alın
Pürüzsüz, cilasız dış kabuğu olan sağlam zencefil parçaları arayın. Kırışıklıklar görürseniz, zaten bozulmaya başlamış demektir.(Taze Zencefil Nasıl Kullanılır?)

Yumuşak lekeler olmamalı, bu da lekelenmeye ve bozulmaya başlayan alanları da gösterecektir. Herhangi bir küf belirtisi için uçlara bakın. Bunları kesseniz bile zencefili saklamak yerine hemen kullanın.(Şekerli Zencefil Taneleri Tarifi)

Buzdolabında Zencefili En Fazla Üç Hafta Koruyabilirsiniz
Zencefil kökünü buzdolabınıza üç hafta veya daha kısa süre saklayabilirsiniz. Böylece dayanma süresini uzatabilirsiniz. Bir dondurucu torbasına koyabilir, havanın çoğunu bastırıp buzdolabınızın soğuk bölümünün çekmecesine koyabilirsiniz. Eve getirdiğiniz kahverengi kağıt torbasıyla da buzdolabına koyabilirsiniz. Ancak bazı uzmanlar kağıt torba veya bir kağıt havluya sarılmış olduğunda kökün, hızlı bir şekilde bozulduğunu iddia ediyor.(Zencefil 5 Konuda Mucize Yaratıyor)

Soyulmuş Zencefilleri Depolama
Daha uzun süre korumak istediğiniz ekstra soyulmuş zencefiliniz varsa, küçük bir cam kavanoz içine koyup kapağı kapatmadan içine votka veya alkol koyabilirsiniz. Bu şekilde birkaç hafta tutulmalıdır. Sıvı bulanıklaşmaya başlarsa bu bakteri ürettiğini gösterir o zaman zencefili kullanmayın ve atın.(Zencefil Hangi Yemeklerde Kullanılır?)

Zencefil Soğutucuda Bir Yıl veya Daha Fazla Saklanır
Zencefil süresiz olarak depolamak için kabuğu soyulduktan sonra dondurucuya koyun. Sadece bir dondurucu torbasına yerleştirin ve havanın çoğunu bastırın veya bir dondurucu kese içinde vakumla kapatın. Dondurulmuş zencefil, çözülürken taze zencefilden daha süngerli olabilir, bu nedenle her tarif veya kullanım için ideal olmayabilir.(Zencefilli Kırmızı Lahana Turşusu Tarifi)

Tarifiniz için ne kadar taze zencefile ihtiyacınız varsa, dondurucudan çıkarmanız yeterlidir. İhtiyacınız olan miktarı kullanın geri kalanını yine buzluğa koyun. Donmuş zencefilin soyulması daha kolaydır.(Evinizde Zencefilli Gazoz Tarifi)

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
476TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler