Ana SayfaSAĞLIKKahverengi Mi, Beyaz Yumurta Mı Daha Besleyici?

Kahverengi Mi, Beyaz Yumurta Mı Daha Besleyici?

Çocukluğumuzda sadece beyaz yumurtalar vardı. Ancak şimdi her yerde kahverengi ve beyaz olmak üzere iki çeşit yumurta bulunuyor. Peki iki yumurta arasında fark var mı? Kahverengi yumurta, beyaz yumurtaya göre daha mı besleyici? Bahçenizde Yumurta Kabukları Nasıl Değerlendirilir?

Bir yumurta kabuğunun rengini belirleyen nedir?

Yumurta kabuğu rengi, tavuğun yetiştirildiği koşullarla değil tavuğun cinsi ve genetiği ile belirlenir. Tavuğun kulak memelerine bakarak yumurtanın renginin beyaz mı yoksa kahverengi mi olacağını anlayabilirsiniz. Beyaz kulaklı tavuklar genellikle beyaz yumurta bırakır. Kahverengi veya kırmızımsı kulak memeli tavuklar genellikle kahverengi veya bazen açık yeşil, mavi veya lekeli bir krem rengi yumurta bırakırlar. Yumurtayı Dondurarak Saklama Yöntemi

Ancak rengi ne olursa olsun yumurtaların besleyici değerleri aynıdır. Çünkü her ikisi de aynı koşullarda yetiştiriliyor.

Tavukların beslenme koşulları yumurtayı etkileyebilir.

Yapılan bir araştırmada taze çayırlara sıklıkla dolaşımına izin verilen tavukların yumurtaları ile marketlerde satılan yumurtaların arasında fark olduğunu ortaya çıkardır. İki yumurta arasındaki fark şöyle: Yumurta Kabuklarından Kalsiyum Tozu Üretin

1/3 daha az kolesterol
1/4 az doymuş yağ
2/3 daha fazla A vitamini
2 kat daha fazla omega-3 yağ asitleri
3 kat daha fazla E vitamini
7 kat daha fazla beta karotenYumurta Nasıl Saklanır?

Yani çayırlarda dolaşan tavukların yumurtaları çok daha besleyici ve değerli.

Bu yüzden, yumurta seçerken kabuğunun rengine göre karar vermeyin. Beyaz yumurta, kahverengi yumurta kadar besleyici olabilir. Açık havaya, güneş ışığına ve egzersize erişimi olan yani doğal koşullar altında yetiştirilen tavukların yumurtalarını bulmaya çalışın. Çatlak Yumurta Nasıl Haşlanır?

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
475TakipçilerTakip Et
224TakipçilerTakip Et

En Popüler