Ana SayfaYEMEKTATLI TARİFLERİReçelin Küflenmesi Nasıl Önlenir?

Reçelin Küflenmesi Nasıl Önlenir?

Reçel yaparken taze meyveler kullanmak, iyi kaynatmak, verilen ölçülere tamamen uymak, kavanozların temiz olduğundan emin olmak ve kapaklarını sıkıca kapatmak, kavanozları serin ve güneş almayan ortamlarda saklamak iyi ve dayanıklı reçel yapmak için gerekenlerin başında gelir. Farklı reçel tariflerini görmek için tıklayın

Reçeller farklı sebeplerden dolayı küflenebilir. Bu sebeplerin başında limon ve şeker azlığı gelir. Limonu ve şekeri az gelen reçeller zamanla küflenmeye başlar. Örneğin 1 kg çilek 1 kg toz şeker gibi fazlası veya eksiği küflenmeye sebep olur. Üzerinde küf oluşan reçel yenilebilir mi?

Ayrıca yaptığınız reçeli koyduğunuz kavanozunun kapağını sıkıca kapattığınızdan emin olun. Hava alan kavanozlar küflenmeye neden olabilir. Mikrodalgada 20 dakikada reçel yapabilirsiniz

Küflenmeyi engellemek için yaptığınız reçeli henüz sıcakken kavanozlara koyun ve kavanozun kapağını iyice kapatın. Kavanoz ile kapağın arasında ince bir kağıt mendil koyabilirsiniz. Reçel şekerlenmeden uzun süre nasıl saklanır?

Reçel yapımında taze ve mevsimlik meyveleri tercih etmelisiniz. Meyvelerin küçük ve sert olanlarını tercih edin. Ezilmiş, mevsiminde olmayan, çürümüş ve hormonlu meyvelerden iyi sonuç elde edemezsiniz.

Yaz aylarında portakal, mandalina gibi meyvelerin reçelini yapmamalısınız. Kış ayları ise çilek, kiraz, vişne gibi meyvelerin mevsimi değildir. Yani meyveleri zamanında reçel yapmalısınız. Kendi pektininizi nasıl yapabilirsiniz?

Reçel kaynarken üzerinde beyaz köpükler oluşur. Reçelin üzerinde oluşan bu köpükleri kaynama sırasında alıp atmak gerekir.

Tam olarak kaynatılmayan reçeller de küflenebilir. Reçel kaynatırken metal kaşıklar kullanmamalısınız. Metal kaşık yerine tahta kaşıklar tercih etmeniz önerilir. Yaz aylarında yapılabilecek reçeller

Reçel sıcakken kavanozun ağzını açık bırakmamalısınız. Reçel ılınınca kavanozu sıkıca kapatmak ve kavanozu ters çevirip kapağın sıkışmasını sağlamak gerekir. Böylece kavanoz hava almayacaktır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
469TakipçilerTakip Et
227TakipçilerTakip Et

En Popüler