Ana SayfaHAYATPRATİKTaze Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar?

Taze Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar?

Taze ceviz lekesinin bulaşması ve kalıcı hale gelmesi çok kolaydır, anında oluşur, ancak lekeyi çıkarmak çok zor ve zahmetlidir. Çünkü cevizin yeşil kabuklarında yağlı boyaya benzer bir etki vardır. Cildin dokusunda anında yayılır ve deriye işler.Ceviz kabuğundan bütün olarak nasıl çıkarılır?

Ceviz Lekeleri Oluşmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Özellikle ellerde ceviz lekesi oluşmaması için ceviz kırarken ve cevizin içini çıkarırken ellere yumuşak, ince eldivenlerden takmak gerekir. Bu sayede muhtemel lekeleri önlemek mümkündür. Yeni oluşmuş ceviz lekeleri de kurumadan çamaşır deterjanı ile eller ovularak yıkanırsa taze lekeler yok olacaktır. Kıyafetlerin ceviz lekesi olmaması içinse; taze cevizleri ayıklarken eski kıyafetler giymek ya da önünü önlük takmak çok mantıklı olacaktır. Evde cevizli sucuk nasıl yapılır?

Eldeki Ceviz Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Önlem alınamadı ve elde ceviz lekesi oluştuysa, bu lekeden kurtulmanın pratik ve kesin çözümleri vardır. Öncelikle 2 bardak suyun içine 2 kaşık sirke dökülür ve karıştırılır. Eller bu karışımın içinde yıkanır, ovulur ve bir süre bu şekilde beklenir. Ceviz lekeleri uzun zaman önce oluştu ve kurudu ise eller önce çamur ve kil ile ovulur, leke yumuşatılır ve sonrasında sirkeli su ile müdahale edilir. Bu şekilde taze cevizin ellerde oluşturduğu lekelerden kurtulmak mümkündür. Ceviz ezmesi tatlısı tarifi

Bunun dışında taze cevizin ellerde bıraktığı lekeden kurtulmanın bir başka yolu da ispirtodur. Ceviz lekesi olan eller önce ılık su ile iyice yıkanır ardından ispirtoya batırılmış pamuk ile silinir. Biraz silindikten sonra eller yeniden ılık su ile yıkanıp sonra ispirtolu pamuk ile silmeye devam edilir. Bu işlem lekeler tamamen kayboluncaya kadar tekrarlanır. Ancak ispirto sirkeye göre daha zararlı bir madde olduğundan ve cildi tahriş edebileceğinden öncelikli olarak sirke yöntemi denenmeli, çare bulunamıyorsa ispirto yöntemi uygulanmalıdır. Pikan cevizinin faydalarını biliyor musunuz?

Kıyafetlerdeki Ceviz Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Taze cevizin dayanılmaz lezzetinin peşinden gidenlerin sadece elleri değil üzerindeki kıyafetleri de leke olmaktadır. Bu lekeleri çıkarmak için de birçok yöntem denenmektedir. Ellerde olduğu gibi kıyafetlerdeki lekeleri çıkarmakta da en önemli olan nokta öncelikle önlem alarak lekenin oluşumuna izin vermemek, ikinci nokta ise lekeye acil müdahale etmektir. Kıyafete ceviz lekesi bulaşır bulaşmaz kıyafet yıkanırsa lekenin kalıcı olması engellenmiş olur. Ancak önlem alınamadı ve leke çoktan kumaşa yerleştiyse aynen ellerde olduğu gibi sirke imdada yetişir. Bir pamuk sirkeye batırılır ve taze ceviz lekesi olan alana pamukla kompres yapılır. Birkaç kez üst üste kompres yapıldıktan sonra, sirkeli pamuk ile lekeli bölge silinir ve ılık su ile kıyafet yıkanır.Dişlerini ceviz kabuğuyla temizleyebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
476TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler