Ana SayfaYEMEKKerevizi Uzun Süre Saklamak İçin 3 Yöntem

Kerevizi Uzun Süre Saklamak İçin 3 Yöntem

Kereviz taze, sert ve gevrek olduğunda en iyisidir. Ancak, bu sebzeyi uzun süre taze tutmak pek mümkün değildir. Kerevizi taze olarak 1 yıla kadar saklamak isterseniz, saklama yöntemlerine bir göz atın.

Kereviz, temel mineraller ve vitaminler açısından zengindir, kalorisi düşüktür, lif oranı yüksektir. Bu nedenlerle sağlıklı beslenme ve kilo verme açısından önemli bir sebzedir. Meyve ve sebzeleri taze tutacak 10 basit hile

Kerevizi aldıktan sonra 1-2 sap kullanıp kalanını buzdolabında sonraki kullanıma kadar bekletiriz. Ancak, en fazla 1 hafta içinde kerevizin sertliği kaybolur, yumuşar, bir süre sonra da çürümeye başlar.

Kerevizi, 3-4 hafta hatta bir yıla kadar taze olarak saklamak için basit yöntemler kullanabilirsiniz.

Yöntem 1: Alüminyum folyo
Kerevizi taze olarak saklamanın en etkili yolu sapları alüminyum folyoya sarmaktır. Kereviz, etilen gazı salar, bu da sebzenin daha hızlı bozulmasına neden olur. Alüminyum folyo, sebzenin taze kalması için nemi tutarken, gazdan da korur.

Bu yöntemle kerevizi 4 haftaya kadar taze olarak saklayabilirsiniz.

Kerevizin saplarını her iki ucundan da kesin ve akan suyun altında iyice yıkayın. Kereviz saplarını ister bütün halde isterseniz daha küçük parçalar şeklinde saklayabilirsiniz.

Kerevizin yapraklarını da isterseniz kilitli bir buzdolabı poşetine koyarak, tavuk ve sebze yemeklerinde kullanabilirsiniz.

Kereviz saplarını alüminyum folyonun içine koyarak iyice sarın. Ancak etilen gazının çıkması için folyonun her iki ucunu hafif açık bırakın.

Kereviz sarılı ruloyu buzdolabına yerleştirin. Eski meyve ve sebzeleri kullanmanın 9 yolu

Yöntem 2: Nemli kağıt havlu
Kerevizi uzun süre saklayabilmek doğru nemin korunmasını gerektirir. Az nem, sapların kurumasına ve solmasına neden olurken, aşırı nem çabuk çürümelerine neden olur. Nemli kağıt havlu, kereviz saplarına doğru miktarda nem sağlayacaktır.

Bu yöntem, her hafta kağıt havluyu değiştirdiğiniz sürece, kerevizinizi 3-4 hafta boyunca taze tutacaktır.

Kerevizin saplarını ayırıp her iki ucunu kesin ve akan suyun altında iyice yıkayın.

Bir kağıt havlu içine 2 veya 3 sap yerleştirin ve sarın. Kağıt havluyu nemlendirmek için üzerine su serpiştirin. Kağıt havlu ıslak değil nemli olmalıdır. Taze otları kışa saklamak için yaratıcı bir ipucu

Kağıt havluya sarılı kerevizleri hava geçirmez bir kap içinde buzdolabına yerleştirin.

Kağıt havlunun çok ıslak olmadığından emin olmak için haftada bir kontrol etmeniz gerekir. Öyle ise, yeni bir kağıt havlu ile değiştirin.

Yöntem 3: Haşlama ve Dondurma
Kerevizi 1 yıla kadar uzun süre saklamak için önce haşlayabilir sonra da buzlu suyun içine koyabilirsiniz. Bu doğal enzimatik süreci durdurur ve sebzenin lezzetini, rengini ve dokusunu daha uzun süre korumasına yardımcı olur.

Kerevizi saplarına ayırın ve her iki ucundan keserek akan suyun altında yıkayın.

Büyük bir tencereyi yarısına kadar suyla doldurun ve suyu kaynatın.

Kereviz sapları tencere için büyükse kesin, sonra kaynayan suyun içine koyun. Buzdolabında saklanmaması gereken meyveler

Kereviz saplarını 3 dakika yüksek ateşte haşlayın. Haşlama aynı zamanda kerevize yapışan mikropları da öldürür.

Bir kaseye soğuk su koyun ve içine de buz küpleri atın. Sıcak sudan çıkardığınız kereviz saplarını soğuk buzlu suyun içine koyarak bir dakika bekletin.

Kereviz saplarını soğuk suyun içinden çıkarın ve hava geçirmez bir saklama kabına alarak buzdolabının derin dondurucu bölümüne koyun.

Not: Kullanmadan önce kerevizlerin buzlarını çözmekten kaçının, çünkü yumuşamalarına neden olur.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
476TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler