Ana SayfaSAĞLIKAyak Kokusu Nasıl Önlenir ve Koku Nasıl Giderilir?

Ayak Kokusu Nasıl Önlenir ve Koku Nasıl Giderilir?

Tüm gün ayakkabının içinde kalan ayaklar, kokar. Ayakkabılarınızı çıkardığınızda etrafa hoş olmayan bir koku yayılır. Basit uygulamalarla, ayaklarınızın her koşul altında kokmasını önleyebilirsiniz.

Ayak terlediği zaman, bakteriler için ideal bir ortam yaratırlar. Bakteriler de istenmeyen kokulara neden olur. Ayakkabı kokusundan kurtulmak için pratik bir yöntem

Ayakların kokması nasıl engellenir?

1. Düzenli olarak yıkayın
Her gün düzenli olarak ayakları yıkamak, kokunun önüne geçmek için en önemli adımdır.

2. Bazı ayakkabılardan kaçının
Bazı kumaş ve diğer materyallerden yapılan ayakkabılar ayakların daha fazla terlemesine neden olur. Hava geçirgenlikleri az olduğundan, ayaklar ısındığında daha fazla ter oluştururlar. O nedenle ayakkabı alırken, bunlara dikkat etmekte fayda var.

3. Doğru ayakkabı boyutu seçin
Ayakkabılarınız sıkıyorsa, ayağınızın daha fazla terlemesine neden olabilir. Ayaklarınızın hava almasını önleyecek kadar sıkı ayakkabılardan kaçının.

4. Doğru çorapları giyin
Ayakkabı kadar giydiğiniz çoraplar da önemlidir. Ayaklarınızın hava almasını önleyecek ve daha fazla terlemeye neden olacak çoraplardan uzak durun. Ayaklarınızı epsom tuzuyla yıkamanız için 6 neden

5. Sürekli aynı ayakkabıyı giymeyin
Bir ayakkabıyı sürekli giymek hem daha fazla yıpranmasına hem de bakteri üremesine neden olur. O nedenle farklı ayakkabılar giymeye özen gösterin.

6. Doğal ayak deodorantı kullanın
Ayakkabılarınız içine mısır nişastası ya da karbonat serpiştirin. Bu yöntem, teri emer ve bakteri oluşumunu önler.

7. Ölü derileri temizleyin
Bakteriler, ayaklarınızdaki ölü deri hücrelerinden beslenirler. Bu yüzden, ayaklarınızdaki ölü derileri temizlemek için ponza taşı kullanabilirsiniz.

Kokan ayaklar için doğan çözümler

1. Elma sirkesi
Ayaklarınızı içine koyabileceğiniz bir kap içine su doldurun ve suya bir miktar elma sirkeri ekleyin. Ayaklarınızdaki kokunun gitmesi için 20 dakika ayaklarınızı sirkeli suyun içinde bekletin. Giysilerdeki vücut kokusunu gidermenin en iyi 5 yolu

2. Çay
Bir bardak kaynar suya 2 siyah çay poşeti ekleyin ve demlenmesi için bekletin. Ayaklarınızı içine koyabileceğiniz bir kabın içine su koyun ve demlediğiniz çayı da suya ekleyin. Ayaklarınızı bu suyun içinde 20 dakika bekletin.

3. Ayakkabı tabanlıklarını yıkayın
Ayaklarınızda koku oluyorsa, ayakkabı içindeki tabanlıkları çıkararak yıkayın. Tabanlıkları düzenli olarak yıkamak bakterileri öldürerek kokuyu azaltacaktır.

4. Limon suyu
Ayakkabılarınızın içini dezenfekte etmek ve bakterileri yok etmek için, bir parça pamuğu limon suyuna batırın ve ayakkabılarınızın içini silin. Ayak detoksunuzu evde kendiniz yapın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
475TakipçilerTakip Et
224TakipçilerTakip Et

En Popüler